تغذیه با شیر مادر، مواد غذایی مورد نیاز بدن کودک را تامین می کند. شیر مادر همچنین سبب رشد، گرما، آسایش و عشق می شود. اما چه چیزی سبب می شود که کودک بعد از خوردن شیر مادر گریه کند؟ آیا بدین معنی هست که مادر شیر کافی ندارد؟ آیا بدین معنی هست که کودک، شیر مادر را دوست ندارد؟

ممکن هست اطرافیان به شما بگویند که شما شیر کافی ندارید و باید با شیشه شیر، نوزاد خود را سیر کنید. گاهی گفته می شود بنابراين از تغذیه با شیر مادر، شیشه شیر را هم به نوزاد بدهید اگر نوزاد تمایل به خوردن شیر داشت این نشان می دهد که شما شیر کافی نداشته اید. آیا این درست هست؟ برای نوزادی که نشانه های شیر خوردن کافی از مادر را دارد ولی باز هم گریه می کند، این درست نیست. 

نوشیدن شیر از شیشه شیر با نوشیدن از سینه مادر متفاوت هست. هنگامی که یک کودک از شیر مادر تغذیه می کند، ممکن هست از سینه مادر درون تمام زمان شیر خوردن، اندکی شیر بخورد، اما هنگامی که کودک از بطری می نوشد درون هر بار مکیدن شیر دریافت می کند. درون واقع یک کودک به دلایل زیادی دوست دارد عمل مکیدن را انجام دهد نه فقط برای این که گرسنه هست. برای مثال مکیدن سبب می شود زمانی که کودک خیلی خسته هست و یا درد دارد، آرامش پیدا کند و اگر او از یک بطری شیر تغذیه کند او هیچ فرصتی جز برای دریافت شیر ندارد. بنابراین اینگونه یک کودک ممکن هست از یک شیشه شیر، شیر بیشتری بخورد حتی اگر نیازی به شیر نداشته باشد.

15 دلیل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن که نمی دانید!

این ها نشانه های قابل اطمینانی هست که نشان می دهد کودکان درون دفعات مختلف شیر خوردن، حجم شیرخوردنشان متفاوت هست. اگر گودک شما نشانه های دریافت شیر کافی را نشان داد، حتی اگر بعد از شیر خوردن فریاد بزند، مطمئن باشید که شیر کافی دریافت کرده هست و گرسنه نیست ولی اگر نشانه های دریافت شیر کافی را ندارد روش هایی وجود دارد که می توانید میزان شیر دریافتی نوزاد را افزایش دهید یا می توانید با یک مشاور تغذیه متخصص اطفال مشورت کنید.

درون این مقاله ۱۵ دلیل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن، آورده شده هست:

۱-کودک خسته هست.

خستگی می تواند یکی از دلایل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن باشد. کودکی که خسته هست به طور معمولً بعد از شیر خوردن گریه می کند. برخی از نوزادان بعد از تغذیه با شیر مادر، به خواب می روند. برخی از نوزادان که سالم هم هستند درون روز یک دوره ناآرامی دارند، به طوری که زمان زمان زیادی گریه می کنند و بعد از اين کمی می خوابند. درون این حالت ممکن هست زمان شیر خوردن نوزاد کوتاه ولی نزدیک به هم باشد.

به طور معمولً بعد از نق نق زدن نوزاد، کودک می تواند مکیدن سینه مادر را شروع کند و بعد از مدتی کوتاه به خواب برود. فقط درون حالت گریه کردن و یا به خواب رفتن، کودک مکیدن را انجام نمی دهد. این چرخه می تواند برای ساعت ها ادامه داشته باشد و به همین ترتیب کودک همچنان خسته به نظر می رسد. نيوز خوب این هست که این دوره های نا آرامی درون کودکان کوتاه هست و به طور معمولً تا ۳ ماهگی تمام می شود.

۲- کودک یک هفته شگفت انگیز داشته هست.

کودکانی که به طور معمولً هفته شگفت انگیزی داشته اند، به طور معمولً بنابراين از شیر خوردن گریه می کنند. یک هفته شگفت انگیز به این معنی هست که کودک یک جهش درون رشد ذهنی و فیزیکی خود دارد. به عبارت دیگر کودک ارتباطات بیشتری درون مغز خود برقرار می کند که بیشتر یاد بگیرد. یک هفته شگفت انگیز زمانی رخ می دهد که کودک درون حال کار کردن روی یک مهارت جدید هست مانند چرخیدن، خزیدن یا یادگیری یک چیز جدید. بدلیل افزایش فعالیت مغزی کودک، او ممکن هست نتواند چیزها را به خوبی و به طور معمول پردازش کند و این سبب می شود که او بیشتر از حد معمول گریه کند.

15 دلیل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن که نمی دانید!

۳- کودک استرس دارد. 

استرس می تواند سبب گریه نوزاد بعد از شیر خوردن شود. کودک به احساسات ما حساس هست. کودک به طور معمولً زمانی راضی هست که کسانی که از او مراقبت می کنند آرام باشند و زمانی ناراحت هست که مراقبت کنندگانش نیز غمگین باشند. بنابراین یک کودک مخصوصاً بعد از شیر خوردن اگر اطرافیانش به هر دلیلی ناراحت هستند، او این را درک می کند و بیشتر گریه می کند.

۴- کودک درون حال دندان درآوردن هست.

یکی از دلایل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن، دندان درآوردن کودک هست. برخی از مادران متوجه می شوند که کودکشان زمانی گریه می کند (از جمله بعد از شیر خوردن) که درون حال دندان درآوردن هست. این ممکن هست به این دلیل باشد که لثه های نوزاد درون هنگام مکیدن شیر، درد زیادی دارند.

15 دلیل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن که نمی دانید!

۵- کودک پریشان هست.

پریشان حالی می تواند سبب گریه نوزاد بعد از شیر خوردن شود. کودکان با سن بیشتر (بیشتر از ۳ ماهه و بالاتر) می توانند تحت تاثیر محیط گیج و پریشان شوند. شما ممکن هست زمانی که کودک شاد هست به او غذا بدهید ولی بسیاری از کودکان بزرگتر و کنجکاو می خواهند ببینند چه صدایی درون طرف دیگر اتاق هست و بنابراین شیر خوردن از مادر را رها می کنند. اگر شما به او اجازه ندهید که ببیند چه اتفاقی درون اطرافش افتاده هست و او را برای شیر خوردن نگه دارید، ممکن هست ناراحت شود و گریه کند.

۶- کودک گاز معده دارد.

درون بسیاری از موارد گریه نوزاد بعد از شیر خوردن به دلیل آروغ نزدن و یا دفع نکردن گاز هست. سعی کنید کودک بعد از هر غذا خوردن آروغ بزند. شما می توانید این کار را با قرار دادن نوزاد بر شانه هایتان این کار را انجام دهید. اگر بعد از چند دقیقه کودک آروغ نزد، به سراغ کار دیگری بروید (مثلاً تغییر پوشک).

تمامي نوزادان مخصوصاً نوزادان شیرخوار نیاز دارند بعد از هر بار شیر خوردن آروغ بزنند. هنگامی که کودک شما آزادانه حرکت می کند و می تواند به راحتی بنشیند (حدود ۴-۶ ماهه) زمانی که نیاز دارد، خودش می تواند آروغ بزند. 

۷- جریان شیر برای کودک مناسب نیست. 

بعضی از کودکان درون زمان تغذیه از شیر مادر، گریه می کنند زیرا جریان شیر از سینه مادر به سمت دهان نوزاد آهسته و یا بیش از حد سریع هست. اگر نوزاد بعد از اینکه سینه مادر را دریافت کرد (زمانی که شیر از سینه مادر شروع به حرکت می کند) دیگر شیری نمی مکد ممکن هست بدلیل سرفه یا ضعف باشد. برخی از کودکان درون صورتی که جریان شیر از سینه مادر تا دهان کودک آهسته باشد، بی صبر می شوند و گریه می کنند. فشردن سینه مادر می تواند به سرعت جریان شیر برای کودک کمک کند. فشردن یک سینه جریان شیر را درون سینه دیگر تغییر نمی دهد ولی هنگامی که کودک دوباره نق زد می توانید سینه را تغییر دهید.

۸- کودک دوست ندارد درون اين لحظه از شیر مادر تغذیه کند.

اگر کودک زمانی که درون حال شیر خوردن هست گریه می کند و کمی می مکد و دوباره گریه می کند، ممکن هست به این دلیل باشد که کودک دوست ندارد درون اين لحظه شیر بخورد و یا درون اين لحظه شیر نمی خواهد. نوزادان با سن بیشتر (حدود ۳ ماهه) درون زمان تغذیه از شیر مادر به طور معمولً خیلی زود سیر می شوند. برخی دیگر از کودکان ممکن هست ظرف زمان چند دقیقه شیر خوردن را تمام کنند. کودک گاهی اوقات می خواهد عمل مکیدن را برای آرام شدنش انجام دهد ولی جریان شیر اجازه نمی دهد و ممکن هست رفلاکس هم رخ دهد. اگر مادر متوجه این نیاز کودک شد می تواند به شیوه ای دیگر مانند تکان دادن کودک، لمس اين و … کودک را آرام کند.

۹- کودک یکی از سینه های مادر را ترجیح می دهد.

زمانی که یک کودک درون حال شیر خوردن از سینه مادر هست و بعد از اين گریه می کند یعنی می خواهد از سینه دیگر تغذیه کند. بنابراین یکی دیگر از دلایل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن این هست که کودک یکی از سینه های مادر را درون اولویت قرار می دهد.

۱۰- کودک برفک دهان دارد.

برفک دهان یکی دیگر از دلایل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن هست. اگر کودک برفک دهان داشته باشد ممکن هست سینه مادر را رها کند و گریه کند زیرا درون زمان شیر خوردن دهانش آسیب دیده و درد دارد. یک کودکی که برفک دارد وجود دانه های سفید پنیری درون دهانش مشخص هست. اگر شک دارید که ممکن هست کودکتان مبتلا به برفک باشد، به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا درمان مناسبی برای کودک تجویز کند.

15 دلیل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن که نمی دانید!

۱۱- بینی کودک گرفته هست.

اگر بینی نوزاد گرفته باشد برای او سخت تر می شود که تنفس و مکیدن را درون زمان شیر خوردن هماهنگ با هم انجام دهد، بنابراین ممکن هست شاهد گریه نوزاد بعد از شیر خوردن باشید. برای گرفتگی بینی نوزاد، این روش ها می تواند کمک کند:

  • موقعیت نوزاد را برای شیر خوردن درون وضعیت مناسب قرار دهید (راست تر)
  • ­اطمینان کنید زمانی که نوزاد درون هر حال شیر خوردن از سینه مادر هست، چانه اش با سینه مادر درون تماس هست و بینی او آزاد هست (قفسه سینه نوزاد را نزدیک خود نگه دارید و پشت شانه هایش را محکم بگیرید تا این شرایط برای او فراهم شود).
  • برای درمان بینی گرفته نوزاد، به پزشک مراجعه کنید.

 

۱۲- کودک گره زبانی دارد.

گره زبانی می تواند سبب گریه نوزاد بعد از شیر خوردن شود. کودکی که دارای گره زبانی (عارضه ای مادرزادی که محدوده حرکتی زبان را تغییر می دهد) نمی تواند به طور دائم و پیوسته به سینه مادر بچسبد. این بدین معنی هست که قبل از اینکه کودک سیر و راضی شود، باید سینه مادر را رها کند و این سبب می شود، گریه کند.

15 دلیل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن که نمی دانید!

۱۳- کودک دارای حساسیت غذایی هست. 

آلرژی و حساسیت غذایی هم می تواند از دلایل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن باشد. زمانی که کودک فقط از شیر مادر تغذیه می کند، حساسیت غذایی وجود ندارد و این برای کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، غیر معمول هست. به طور کلی حساسیت غذایی کودکانی که به غیر از شیر مادر هم تغذیه می کنند، می تواند یکی از دلایل گریه نوزادان بعد از شیر خوردن باشد. کودک مبتلا به حساسیت غذایی به طور معمولً شکم درد و باد معده بیشتری را تجربه می کند و این سبب می شود بعد از شیر خوردن گریه کند. اگر فکر می کنید کودکتان حساسیت غذایی دارد، می توانید با یک مشاور تغذیه و متخصص درون زمینه آلرژی غذایی و شیردهی مشورت کنید.

 

۱۴- کودک رفلاکس دارد.

رفلاکس عارضه ای شایع هست که سبب گریه نوزاد بعد از شیر خوردن می شود و درون اکثر نوزادان سالم اتفاق می افتد. به این معنی که محتویات معده نوزاد از طریق مری به سمت دهان او حرکت می کنند و گاهی به دهان نوزاد هم می آیند. رفلاکس معده نوزادان نسبت به بزرگسالان بیشتر هست و این به دلیل رژیم غذایی اين هاست که مایع هست و همچنین مری نوزادان کوتاه تر هست و زمان بیشتری خواب هستند. درصد کمی از نوزادان با رفلاکس، درد زیادی تحمل می کنند که سبب گریه اين ها می شود.

 

۱۵- کودک ممکن هست بیش از حد شیر دریافت کرده باشد.

اگر کودک از شیر مادر تغذیه کند، ممکن هست حجم شیر بالایی دریافت کند که برای خودش هم آزار دهنده باشد و سبب می شود بعد از شیر خوردن گریه کند.

صرفنظر از اینکه گریه نوزاد بعد از شیر خوردن به چه دلیل هست زمانی که شما به نوزاد کمک می کنید و او مجدداً آرام می شود کودک دوباره به سمت سینه مادر برمی گردد خواه ۲۰ دقیقه بعد یا ۱ ساعت یا چند دقیقه بعد از اين باشد. این چیز غیرمعمولی هست که کودک بعد از گریه بنابراين از شیر خوردن، دوباره به سمت سینه مادر بازنگردد.

 

برگرفته از متن bellybelly 

گروه مادر و کودک گلچین سانگ 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما