نرگس پرستاری که سه شنبه درون جلسه هدفمندسازی یارانه‌ها با محوریت طرح پژوهشی میزان اثربخشی اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها درون استانداری تهران سخن می‌اعلام کرد افزود: جلسات کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی درون حال برگزاری هست و هنوز هیچ تصمیم جدیدی درون باره حذف یارانه بگیرها گرفته نشده هست.

 

یارانه‌ پُردرآمدها حذف خواهد شد؟!
وی تصریح کرد: هنوز هیچ چیز مشخص نیست و هر تصمیمی که مجلس اتخاذ کند، دولت موظف به اجرای اين خواهد بود.

پرستاری از انجام مطالعات پژوهشی درون راستای بررسی تاثیرات منفی و مثبت یارانه ها درون حوزه های فرهنگی اجتماعی کشور نيوز داد و اعلام کرد: این مطالعات درون پنج استان تهران، کرمانشاه، سیستان بلوچستان، مازندران و خوزستان انجام شده که ولي نتایج این پژوهش هنوز تحلیل نشده هست.

مدیرکل نرم افزار و بودجه سازمان هدفمندی یارانه ها ادامه داد: این پژوهش هیچ ارتباطی به حذف یارانه پردرآمدها ندارد اما این طرح درون تصمیم گیری دولت درون سرنوشت یارانه ها موثر هست.

پرستاری با بیان اینکه حذف یارانه پردرآمدها تا کنون بارها به دلیل تبعات اجتماعی و فرهنگی متوقف شده هست اظهار کرد: براساس تحلیل های کارشناسی شکی وجود ندارد که نحوه پرداخت یارانه ها به شکل فعلی، نه تنها مشکلی را حل نکرده بلکه مشکلاتی نیز بوجود آورده هست.

وی اضافه کرد: ماهانه سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بابت یارانه نقدی افراد پرداخت می شود که این مبلغ می توانست درون بخش های دیگر سرمایه گذاری شود.

وی عدم حمایت از بخش تولید و عدم سرمایه گذاری درون مولدهای انرژی را از نواقص طرح هدفمندی یارانه ها دانست و اظهارکرد: از ابتدا قرار نبود دولت هزینه اضافه ای بابت یارانه ها بپردازد و قرار بود ۵۰ درصد از منابع صرف پرداخت نقدی و ۵۰ درصد دیگر درون حوزه های بهره وری انرژی و حمایت از تولید، اشتغال و سلامت هزینه شود، این درون حالیست که دولت درون ابتدا با حمایت حدود سه هزار میلیاردی این طرح کار را آغاز کرد و درون ۹ ماهه امسال بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان درون این زمینه هزینه کرده هست.

وی با تاکید بر بازتعریف شاخص های یارانه بگیران و لزوم حذف یارانه پردرآمدها تصریح کرد: محاسبه پرداخت یارانه از ابتدا دقیق نبوده و درون این زمینه بیش برآوردی صورت گرفته که منجر به مشکلات کنونی شده هست.

پرستاری افزود: از ابتدای طرح تا کنون یارانه بیش از چهار میلیون نفر قطع شده که یارانه حدود یک میلیون نفر مجددا برقرار شده هست که نشان می دهد میزان خطای درون حذف افراد زیاد بوده هست.

سخنان این مقام سازمان هدفمندی یارانه ها درحالی مطرح می شود که کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی درون جلسه روز سه شنبه خود با تصویب مصوبه‌ای به دولت اجازه داد تا از طریق مکانیزمی مشخص، به‌صورت تدریجی ۳۳ میلیون نفر از افراد پردرآمد دریافت‌ کننده یارانه نقدی را از فهرست یارانه‌ بگیران درون سال ۹۷ حذف کند.

درون واقع با این مصوبه، یارانه‌بگیران درون دو مرحله تعدیل می‌شوند؛ مرحله اول به‌صورت اختیاری می‌توانند از دریافت یارانه انصراف دهند و درون مرحله دوم، دولت اجازه دارد وارد مرحله شناسایی و حذف افراد غیرنیازمند شود.

براساس این مصوبه به دولت اجازه داده شده هست که درون سال ۹۷معادل۲۳ هزار میلیارد تومان از ۳۷ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را برای پرداخت یارانه نقدی هزینه کند.

 

همچنین با تصمیم کمیسیون تلفیق، ۷ هزار میلیارد تومان از درآمدهای حاصل از این تبصره، برای زدودن چهره فقر مطلق درون خانوارهای هدف یعنی خانوارهایی که درآمد آنها کمتر از خط حمایتی کمیته امداد و سازمان بهزیستی هست و نیز بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوارهای نیازمند اختصاص یافت.

 

با ارائه نظر خود درباره نيوز فوق با «گلچین سانگ» همراه شوید.

منبع: ایلنا

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما