یکی از روش‌های کنترل ذهن تغییر درون نحوه تفکر هست؛ این مقاله با ترفندهایی چون توقف نشخوار فکری، تفکر مثبت، ارزیابی دوباره و شناخت خطاها و تله‌های شناختی مانند شخصی سازی، فاجعه سازی و نتیجه گیری شتابزده به شما درون کنترل خود کمک می‌کند.

ذهن ما از بخش‌های مختلفی تشکیل شده هست که هر کدام تاثیری متفاوت بر رفتار ما دارد. شما ممکن هست بخواهید چگونگی نفوذ بخشی از ذهن بر رفتار خود را تغییر دهید. برای مثال، ممکن هست بخشی از ذهن شما که به دریافت کالری و مواد غذایی کافی برای بدن اهمیت می‌دهد شما را به سمت خوردن غذاهای چرب و پر کالری بکشاند، اما بخش دیگر ذهنتان می‌داند که خوردن بیش از حد درون دراز زمان سلامتی و زیبایی ظاهر شما را به خطر می‌اندازد. برای اینکه بتوانید افکار و ذهن خود را کنترل کنید، تقویت خویشتنداری و درون قبال رفتارهایی که می‌خواهید تغییر کنند، کلیدی هست. درون اینجا ترفندهایی آورده شده هست که می‌توانید برای تغییر ذهن و فکر خود و درون نهایت تغییر رفتارتان به کار ببرید.

۱- کنترل ذهن با اجتناب از نشخوار فکری

گاهی اتفاق می‌افتد که بدون آنکه بخواهید افکار منفی به سراغتان آمده و شروع می‌کنید درون مورد چیزهای منفی فکر کردن (نشخوار فکری). از راهکارهای زیر می‌توانید برای کنترل ذهن خود و متوقف کردن نشخوار فکری کمک بگیرید:

 • درون مورد بدترین حالت ممکن فکر کنید. شاید غیرعادی باشد و به نظر بیاید که اگر به بدترین سناریو فکر کنید بیشتر سبب ناراحتی شما شود. اما زمانی که شما به بدترین حالت ممکن فکر کنید و بعد از اين فکر کنید که آیا قادر هستید اين موقعیت را مدیریت کنید یا نه؛ ناخواسته خودتان را درون شرایطی تصور خواهید کرد که درون حال کنترل و مدیریت اين شرایط هستید و این به کاهش نگرانی شما کمک می‌کند.
 • برای نگرانی خود نرم افزار ریزی زمانی داشته باشید. با کنار گذاشتن زمان برای فکر کردن درون مورد مشکل خود، خیالتان راحت خواهد بود که به اندازه کافی برای اين موضوع زمان گذاشته و اين را مورد دقت قرار داده‌اید ‌و این می‌تواند به شما درون توقف تفکر بیش از حد و ناخواسته درون مورد اين موضوع کمک کند. این می‌تواند به شما درون جلوگیری از تفکر بیش از حد و درون زمان‌های مختلف درون مورد اين موضوع نگران کننده کمک کند.
 • قدم بزنید. بیرون بروید و ذهنتان را از نگرانی رها کنید. چراکه ورزش کردن یا دریافت اطلاعات و محرک‌های جديد (چشم اندازها، صداها، رایحه‌ها)، کمک می‌کند ذهن ما به چیزهای کمتر استرس آور متمرکز شود.

۲- به خودتان و اینکه می‌توانید تغییر کنید ایمان داشته باشید

اگر باور نداشته باشید که می‌توانید تغییر کنید، به اندازه‌ زمانی که باور داشته باشید درون این راه موفق خواهید شد، تلاش نخواهید کرد. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که برای روبرو شدن و کنار آمدن با مشکل خود از تفکر مثبت دسترس می‌کنید. به یاد داشته باشید که می‌توانید شیوه تفکر خود را تغییر داده و اين را بهبود ببخشید.

 • مطالعات نشان می‌دهد افرادی که طرز تفکر مبتنی بر رشد و تغییر را اتخاذ می‌کنند، نسبت به کسانی که ویژگی‌ها و مهارت‌های خود را ثابت و غیرقابل تغییر می‌دانند، بیشتر پیشرفت می‌کنند.

۳- درون مورد توانایی‌های خود خوشبین باشید

شاید فکرکنید که اگر درون ارزیابی توانایی‌هایتان دقیق باشید، بهتر می‌توانید خویشتن‌دار باشید. با این حال، مطالعات نشان داده هست که خوش بینی زیاد درون مورد توانایی‌ها درون کنترل رفتار بیشتر به شما کمک می‌کند.

 • خوشبین باشید، به خود بگویید که موفق خواهید شد و مدام ذهن خود را درون این مورد کنترل کنید حتی اگر درون زمان‌هایی واقعا به این موضوع باور ندارید.
 • همچنین زمان‌هایی را به یاد بیاورید که توانسته‌اید همانطور که می‌خواهید ذهنتان را کنترل کنید. تنها بر روی موفقیت‌هایتان تمرکز کنید و به زمان‌هایی که درون کنترل رفتار خود ناموفق بود‌اید دقت نکنید.

کنترل خود - کنترل ذهن - کنترل فکر

۴- آنچه که درون حال تلاش برای کنترل اين هستید را دوباره ارزیابی کنید

تلاش کنید دیدگاه خود را نسبت به آنچه درون حال مبارزه برای کنترل اين هستید، تغییر دهید. به عنوان مثال، اگر بخشی از ذهن شما تمایل به نوشیدن شراب دارد اما شما درون تلاشید که نوشیدن را متوقف کنید، تصور کنید شراب یک نوشیدنی سمی هست و با ورود به بدن شما سلول‌ها و اندامتان را آلوده می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که بتوانند با ارزیابی دوباره و تغییر ذهنی چیزهای مطلوب را برای خودشان به چیزهای کمتر مطلوب تبدیل کنند آسانتر می‌توانند از آنچه که برای خواستن اين وسوسه شده‌اند اجتناب کرده و خود را کنترل کنند.

 • برای انجام این کار، مانند یک بازی به وضوح تصور کنید که خواص و ویژگی‌های شی یا موضوعی که قصد اجتناب از اين را دارید تغییر کرده هست.

۵- برای کنترل ذهن تعمیم بیش از حد را متوقف کنید

تعمیم بیش از حد به این معناست که یک تجربه منفی از یک رویداد منفرد را به اتفاقات دیگر و پیش‌بینی‌هایمان درون مورد آینده تعمیم دهیم. برای مثال، کسی که دارای خطای شناختی تعمیم افراطی باشد ممکن هست بگوید “من دوران کودکی سختی داشتم، بنابراين زندگی‌ام برای همیشه سخت خواهد بود”. توقف تعمیم بیش از حد ممکن هست:

 • با استقامت و سختکوشی خودتان مسئولیت تغییر آیندتان را بر عهده بگیرید. برای مثال، اگر کودکی دشواری داشتید و فکر می‌کنید زندگی شما برای همیشه دشوار خواهد بود،  راه‌هایی که ممکن هست زندگی شما را بهبود بخشیده، شناسایی کنید و برای بهبود آنها تلاش کنید. شاید شما روابط معنادار و شغل بهتری بخواهید. ممکن هست هست بتوانید راه‌هایی برای به دست آوردن این چیزها بیابید و سپس برای خودتان اهدافی تعیین کنید تا به خواسته‌هایتان برسید.

۶- از شخصی سازی اجتناب کنید

شخصی سازی یک تله فکری و یک خطای شناختی هست که درون اين شخص مسئولیت آنچه را که خارج از کنترل او بوده را به عهده می‌گیرد. به عنوان مثال، اگر دختر شما درون مدرسه آسیب ببیند، ممکن هست بگویید “این تقصیر من هست که او زمین خورده هست” درون حالی که این وضعیت کاملا خارج از کنترل شما بوده هست.

 • برای اجتناب از شخصی سازی، تلاش کنید درون مورد وقایعی که خود را درون اين مقصر می‌دانید دقیق و به طور منطقی فکر کنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا یک سری سوال از خود بپرسید. به عنوان مثال، شما ممکن هست از خودتان بپرسید “با دقت به این که من درون مدرسه با او نبودم، چه کاری واقعا می‌توانستم انجام دهم تا مانع زمین خوردن دخترم درون مدرسه شوم؟”

۷- نتیجه گیری شتابزده مانع کنترل ذهن می‌شود

خطای شناختی نتیجه گیری شتابزده یک تله فکری هست که موجب می‌شود شما دچار افکاری شوید بدون آنکه مدرکی دال بر تایید اين فکر داشته باشید. به عنوان مثال، کسی ممکن هست فکر کند که یک فرد او را دوست ندارد، بدون هیچ شواهدی که از این ادعا حمایت کند.

 • برای توقف نتیجه گیری شتابزده، می‌توانید قبل از قضاوت نهایی، مکث کنید و کمی بیشتر فکر کنید. این می‌تواند به شما کمک کند که درون مورد افکارتان سوالاتی از خود بپرسید. به عنوان مثال، شما می‌توانید از خودتان بپرسید که آیا واقعا درون مورد درستی فکرتان اطمینان دارید. شما همچنین می‌توانید به دنبال شواهد و مدارکی بگردید که فکر شما را تایید می‌کنند. با دقت به مثال قبلی، کسی که فکر می‌کند فردی او را دوست ندارد، می‌تواند به دنبال مکالمه‌های خاصی بگردد که شواهدی برای این ادعای او ارائه می‌کند.

۸- فاجعه سازی مانع کنترل ذهن می‌شود

خطای شناختی فاجعه سازی جایی اتفاق می‌افتد که شخص بیش از آنچه باید برای یک اتفاق اهمیت قایل می‌شود. به عنوان مثال، کسی که دچار این تله فکری شود بنابراين از شکست درون یک آزمون می‌گوید “زندگی من خراب شده هست، من درون هیچ کاری خوب نیستم”.

 • برای متوقف ساختن فاجعه سازی، تفکر مثبت را درون خود تقویت کنید. شما همچنین می‌توانید سؤالات منطقی از خود بپرسید. به عنوان مثال، کسی که درون یک آزمون ناموفق بوده و فکر می‌کند زندگی او خراب شده هست زیرا او هرگز هیچ کاری را درست انجام نمی‌دهد، می‌تواند از خود بپرسد: “آیا کسی را می‌شناسم که درون یک امتحان مردود شده و اکنون شغل خوبی دارد یا شاد به نظر می‌رسد؟” “اگر من قرار باشد کسی را استخدام کنم، آیا تنها براساس نمره او درون یک امتحان تصمیم خواهم گرفت؟”

برای خواندن ادامه مطلب و آشنایی با روش دوم کنترل ذهن (ایجاد عادات مطلوب) مقاله زیر را مطالعه کنید:


کنترل ذهن با ۷ ترفند برای ایجاد عادات مطلوب

برگرفته از: wikihow

گروه روانشناسی گلچین سانگ

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما