چرا رییس‌جمهوری روسیه خواستار نمایش وضعیت جنگی درون اين کشور هست؟

تقریبا هر شب تلویزیون تحت کنترل دولت روسیه پیام‌های خبری خود را با ویدئوهایی از هواپیماهای روسی درون رابطه با سوریه به نمایش می‌گذارد که با تصاویری از تانک‌های ناتو و نیروهای ناتو درون مرزهای روسیه روبرو هستند.

پوتین که توسط دشمنان‌اش محاصره شده آمادگی دارد تا با جنگی حماسی برای بقایش مبارزه کند. این دستکم چیزی هست که «ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری روسیه می‌خواهد هموطنانش فکر کنند. 
«پوتین» خود را برای «جنگ جهانی سوم» آماده می‌کند 

 

تقریبا هر شب تلویزیون تحت کنترل دولت روسیه پیام‌های خبری خود را با ویدئوهایی از هواپیماهای روسی درون رابطه با سوریه به نمایش می‌گذارد که با تصاویری از تانک‌های ناتو و نیروهای ناتو درون مرزهای روسیه روبرو هستند. «نیکیتا ایسایف» تحلیلگر سیاسی بلندپایه روس اخیرا گفته بود که پیروزی بزرگ روسیه درون سوریه بازگشت اين کشور به وضعیت ابرقدرتی درون جهان بوده هست.

 

درون اواخر نوامبر، پوتین هشدار داد که روسیه توانایی اقتصادی لازم برای افزایش بودجه نظامی خود را دارد. او درون دیدار با مقام‌های بلندپایه نظامی درون «سوچی» اعلام کرد که روسیه باید درون زمینه سرمایه‌گذاری درون ابعاد کلان آماده باشد. 

به گفته نشریه «نیوزویک»؛ همانند بسیاری از پروپاگانداهای تبلیغاتی روسیه، کرملین مدعی هست که اين کشور درون حال جنگ هست. اما واقعیت ان هست که دستکم درون سوریه تنها یک اسکادران ساده متشکل از ۳۶ جنگنده روسی با ۴.۷۵۱ پرسنل درون پایگاه هوایی حمیمیم درون جنوب شرقی لاذقیه درون سوریه از سپتامبر ۲۰۱۵ حضور داشته‌اند.

 

همچنین، درون شرق اوکراین سربازهای معمولی روس درون لباس‌های مبدل و شخصی دیده شده‌اند که درون کنار گشت‌های شورشیان تجزیه‌طلب گشت‌زنی کرده‌اند؛ به خصوص درون اواسط نوامبر زمانی که چند صد تن از نیروهای ناشناس با عنوان «مردان سبز کوچک» درون شهر شورشی «لوشانسک» خود را نشان دادند تا از بروز جنگ قدرت خونین میان رهبران جدایی‌طلبان که درون تابستان ۲۰۱۴ از کی‌یف جدا شده بودند جلوگیری کنند.

 

با این حال پرسش اینجاست که علیرغم اين که مداخله و حضور نظامی روسیه تا این اندازه درون مقیاس وسیعی نیست، پوتین چرا این ایده را مطرح می کند که کشورش درون آستانه منازعات فاجعه‌آمیز هست و نیاز به بسیج تمام منابع درون روسیه وجود دارد؟ واضح‌ترین دلیل اين هست که او از قدیمی‌ترین حربه موجود درون کتاب سیاست دسترس می‌کند: خود را پشت یک دشمن خارجی پنهان کردن و علم کردن اين دشمن برای منحرف کردن افکار عمومی از مشکلات داخلی. 

 

اقتصاد روسیه از سال ۲۰۱۴ میلادی و بنابراين از الحاق کریمه به فدراسیون روسیه به دلیل تحریم‌های وضع شده از سوی غرب تحت تاثیر قرار گرفته هست. از اين زمان ایجاد اسطوره جنگ دائمی تبدیل به مبنایی برای بقای رژیم تحت ریاست «پوتین» شده هست.

 

«پاول فلگن هائوئر» ستون‌نویس روزنامه مستقل «نووایا گازت» درون مسکو می‌نویسد: «پوتین کارزار انتخاباتی خود را برای گزينش دوباره برپایه امنیت ملی به راه انداخته هست. او این تصویر را از روسیه به مخاطبان داخلی عرضه می‌کند که روسیه کشوری هست که تحت محاصره و حمله خارجی قرار گرفته هست. پوتین درون عمل پولی برای عرضه به خانوارهای روس ندارد». 

 

یکی دیگر از علائم نگران‌کننده اين هست که کرملین متقاعد شده جنگ غیر‌قابل اجتناب و پیش‌بینی هست. درون سال ۲۰۱۳ میلادی حتی پیش از جنگ اوکراین، نرم افزار استراتژیک سالانه وزارت دفاع روسیه تحت عنوان «دفاع روسیه» منازعه‌ای منطقه‌ای و جهانی جدی که روسیه تا پیش از سال ۲۰۲۳ درون اين درگیر خواهد شد را پیش‌بینی کرد.

 

«اندری موناگان» تحلیلگر از کالج اکسفورد و کالج دفاعی ناتو درون رم می‌گوید: «مقام‌های ارشد روس درباره این که جنگ بزرگی روی خواهد داد صحبت نمی‌کنند. آنان مطمئن از بروز چنین جنگی هستند؛ تنها درون مورد زمان اين صحبت می‌کنند.

 

آنان آماده چنین جنگی هستند و پوتین از صنایع خواسته تا وضعیت را به سوی تولید درون شرایط جنگی سوق دهند؛ به سوی این ایده دوران شوروی که هر کارخانه درون کشور مادر بایستی برای تولید تانک و اسلحه و هواپیما درون شرایط جنگی آماده باشد. «فلگن هائوئر» می‌گوید که اقتصاد شوروی و نظام اجتماعی اين مبتنی بر آمادگی برای شرایط جنگ کامل بود. اين سیستم، اقتصاد شوروی را کاملا غیررقابتی ساخت.

 

درون صورتی که پوتین برای اجرای نرم افزار بسیج‌گری‌اش جدی باشد روسیه را نیز مانند شوروی سابق ورشکسته خواهد کرد. این ایده که شما می‌توانید کارخانه تولید سیگار را درون شرایط جنگی تبدیل به کارخانه تولید گلوله کنید درون دنیای امروز ایده‌ای پوچ و واهی هست». 

 

این نشریه درون ادامه می‌نویسد حتی درون سالیان اخیر که درآمد کرملین کاهش یافته اين هم به دلیل کاهش قیمت نفت و تحریم‌ها، پوتین باز هم دستور داد تا هزینه‌های نظامی افزایشی یابند.

درون سال ۲۰۱۷ میلادی هزینه‌های نظامی به بیش از ۶۵ میلیارد دلار رسیدند. این میزان ولي هنوز هم از ۶۱۱ میلیارد دلار هزینه صرف شده مشابه از سوی امریکا کمتر هست. با این حال، ۳.۳ درصد از تولید ناخالص ملی روسیه را تشکیل می‌دهد.

 

جديد به این مبلغ هزینه‌های سازمان‌های نیمه‌نظامی چون گارد ملی جديد تاسیس‌شده روسیه با ۳۳۰ هزار نیروی تحت فرمان مستقیم پوتین که از بودجه وزارت کشور تامین می‌شود، اضافه نشده هست. یکی از دیپلمات‌های سابق بریتانیا درون روسیه می‌گوید که کرملین درون حال نرم افزار‌ریزی برای دسترس از موشک‌های کلاس Bulava و جنگنده‌های جديد و بالگردها و زیردریایی هاست. او می‌گوید درون آنجا مسابقه تسلیحاتی یکجانبه عجیب و غریبی درون جریان هست». 

 

به احتمال زیاد امکان درگیری وجود دارد به‌خصوص اين که مسکو و واشنگتن خود را درون مقابل طرف‌های مخالف یکدیگر درون جنگ‌های منطقه‌ای قرار داده‌اند. حمایت روسیه از کره شمالی درون برابر حمایت امریکا از کره جنوبی، حمایت روسیه از ایران درون برابر حمایت آمریکا از عربستان سعودی. یک مقام ارشد امنیتی بریتانیا می‌گوید که روسیه درون مقایسه با آمریکا، مقدار کمی برای موفقیت درون سوریه هزینه کرد.

 

او می‌گوید درون نتیجه، روسیه پیروزی بزرگی را درون خاورمیانه با هزینه‌ای کم بدست آورد بنابراین قطعا روسیه خواستار تکرار این پیروزی‌هاست؛ هر کسی یک جنگ کوتاه‌زمان و پیروزمندانه را دوست دارد. 

منبع: آفتاب

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما