گل آگلونما از گیاهان زیبای آپارتمانی هست که به دلیل انبوه بودن برگهای گیاه، برای اتاق‌های کوچک و محیط‌های اداری بسیار مناسب هست و جلوه‌ای زیبا، سبز و با طراوت به فضا می‌دهد. کاشت آگلونما با دیگر گیاهان آپارتمانی درون داخل یک گلدان مستطیلی بزرگ، مقایسه جالبی درون شکل برگ‌ها ایجاد خواهد کرد و ایده زیبایی برای کاشت گل درون منزل هست. برای آشنایی با روشهای نگهداری، کاشت و تکثیر گل آگلونما با گلچین سانگ همراه شوید.

تصوير گل آگلونما

شرایط نگهداری گل آگلونما

نور
گیاه آگلونما به نور غیر مستقیم و متوسط نیاز دارد ولی درون محیط‌های کم نور نیز به رشد خود ادامه می‌دهد. اتاق‌های قسمت شمالی ساختمان بهترین شرایط نوری را برای این گیاه تامین می‌کند.

خاک
خاک مناسب برای این گیاه ترکیبی از خاکبرگ و ماسه می‌باشد. دقت داشته باشید خاک باید دارای زهکش مناسب برای خروج آب اضافی باشد.

دما
درون جه حرارت مناسب برای نگهداری گیاه آگلونما درون تابستان ۲۴ درجه سانتی‌گراد و درون زمستان ۱۵ درجه هست.

آبیاری
نیاز آبی گل آگلونما نسبتا بالا هست و لازم هست خاک گلدان درون فاصله بین دو آبیاری همواره مرطوب و نه خیس باشد. هفته‌ای دوبار آبیاری درون تابستان برای گیاه کافی هست ولی درون زمستان هفته‌ای یکبار نیز مناسب هست. دقت داشته باشید، آبیاری بیش از حد به خصوص درون زمستان سبب زرد شدن برگ‌های گیاه می شود.

مه پاشی
رطوبت بالای هوای محیط به رشد بهتر و شادابی گیاه آگلونما کمک می‌کند. درون تابستان هفته‌ای دوبار با اسپری برگ‌های گیاه را مه‌پاشی کنید.

کوددهی
برای رشد بهتر و عدم کمبود مواد غذایی برای گیاه توصیه می‌شود، درون فصل رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی با کودهای مایع مخصوص گل‌های آپارتمانی کوددهی انجام شود.  

تعویض گلدان ها
گل آگلونما گیاهی با رشد سریع هست و به علت متراکم شدن ریشه‌ها و کم شدن جا برای رشد ریشه و سفت شدن خاک‌ها لازم هست، درون بهار هر سال تعویض گلدان با یک درجه بزرگتر انجام شود.

تمیز نمودن برگ‌ها
به منظور پاک کردن برگ‌های گیاه از پارچه نرم و یا اسفنج مرطوب  دسترس کنید. دقت داشته باشید کاربرد مواد براق کننده شیمیایی به دلیل بستن روزنه‌های گیاه سبب از بین رفتن اين خواهد شد، بنابراين از دسترس آنها خودداری کنید. 

نحوه تکثیر گل آگلونما

روش تکثیر آگلونما از طریق تقسیم بوته، کاشت بذر و قلمه زدن هست. ولي بهترین و ساده‌ترین روش تکثیر اين جدا کردن جوانه‌های جانبی از گیاه مادری هست. مراحل تکثیر این گیاه به گل دیفن باخیا شباهت زیادی دارد و به شرح زیر می باشد:

تکثیر آگلونما از طریق تقسیم بوته

  1. به منظور جدا کردن جوانه‌های جانبی از پایه مادری، ابتدا گیاه را به آرامی و بادقت از گلدان خارج کرده و با دست یا چاقوی تیز، جوانه‌های کناری را که دارای بیش از دو برگ هستند، همراه مقداری ریشه، از گیاه مادری جدا کنید.
  2. جوانه‌ها را درون گلدان‌هایی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست با پایه پیت بکارید. دقت داشته باشید که نباید هوا به ریشه برسد، بنابراین خاک اطراف ریشه را کاملاً فشرده کنید.
  3. برای ایجاد شرایط گلخانه‌ای و ریشه‌زایی سریعتر گیاه توصیه می‌شود، روی قلمه‌ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید تا رطوبت مورد نیاز گیاه را حفظ کند. به منظور تهویه چند سوراخ درون بالای کیسه ایجاد کنید.
  4. گیاه را درون دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد، دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید.
  5. بعد از چند هفته تا دو ماه، ریشه‌دهی گیاه انجام می‌گیرد.

    تکثیر گل آگلونما

بهترین زمان برای تکثیر گل آگلونما به این روش، اواسط بهار تا اوایل تابستان هست.
 
تکثیر آگلونما از طریق کاشت بذر

آگلونما را می توان از طریق کاشت بذر درون اواخر بهار نیز تکثیر نمود. هنگامی که گیاه شما به گل‌دهی می رسد، بنابراين از اين میوه‌هایی قرمز رنگ تولید می کند که می‌توانید از آنها برای کاشت گل آگلونمای جدید دسترس کنید. ولي لازم به ذکر هست، چنانچه هدف شما تولید بذر نمی‌باشد گل‌های گیاه را حتما جدا کنید، چون سبب ضعیف شدن شدید گیاه می شوند.

گیاه آگلونما

تکثیر آگلونما از طریق قلمه

برای قلمه زدن آگلونما درون بهار، از ساقه‌های سالم و قوی گیاه قلمه تهیه کنید. به این منظور، ساقه را به قسمتهای ۴ تا ۵ سانتیمتری بریده و روی سطح خاک فشار دهید. طوری که یک سوم از ساقه به زیر خاک برود. خاک را مرطوب و گیاه را درون دمای ۲۴ درجه سانتیگراد نگاه دارید. همچنین می‌توانید همانند روش تقسیم بوته روی قلمه‌ها را با نایلون شفاف بپوشانید تا ریشه‌زایی سریعتر انجام شود. بنابراين از ریشه‌زایی و هنگامی که گیاه کمی رشد کرد، اين را به گلدان اصلی انتقال دهید.

تکثیر آگلونما

جالب هست بدانید به گفته ناسا (سازمان فضایی آمریکا) آگلونما یکی از بهترین و قدرتمندترین گیاهان تصفیه کننده هوا هست و برای پاکسازی هوای آلوده داخل منزل از سم‌هایی مانند بنزن و فرمالدهیدها مفید می‌باشد. بنابراین با کاشت اين درون منزل و محیط کار علاوه بر سبز و با طروات کردن محیط، هوایی سالم را برای خود به ارمغان می‌آورید.

منابع: کتاب نگهداری گیاهان آپارتمانی درون منزل، سایت گل و گیاه

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما