امروزه تغذیه بخش مهمی از هر فعالیت حرفه ای ورزشی را تشکیل می دهد. درون این میان مکمل های غذایی راه رسیدن به اهداف ورزشی را تسهیل کرده و سرعت مشاهده نتایج را افزایش می دهند. بیشتر ورزشکاران رشته بدنسازی حداقل از یک مکمل خاص دسترس می کنند. کراتین، انواع مکمل های پروتئینی و مکمل های تستوسترون اصلی ترین محصولات موجود درون بازار هستند. اما آیا تا به حال به وجود عوارض دسترس نادرست اين ها پی برده اید؟ درون این مقاله علمی درون مورد عوارض جانبی مکمل های بدنسازی نکات مهمی را مطرح می کنیم.

الف) مکمل های پروتئینی

هر فردی که وارد عرضه بدنسازی و تناسب اندام می شود برای رسیدن به یک اندام زیبا تلاش می کند. درون گذشته بسیاری از افراد با دیدن هیکل آرنولد شوارتزنگر یا سیلوستر استالونه شیفه بدنسازی می شدند. اما امروزه، بانوان نیز به سمت این ورزش چالش برانگیز روی آورده اند. انجام صحیح حرکات بدنسازی و تمرین ورزش های هوازی یکی از بهترین راه ها برای تناسب اندام بدن هست. از طرف دیگر، تمرینات نرم افزار ریزی شده هر فرد به یک رژیم غذایی همراه با ورزش نیاز دارد. باید بدانید که درون حین انجام تمرینات بدنسازی، بافت های عضلانی آسیب دیده و پاره می شوند. این مسئله باید اتفاق بیافتد تا ساخت بافت جدید امکان پذیر شود. برای ساخت این حجم بافت جدید به پروتئین نیاز هست. تخم مرغ، سویا، شیر و گوشت مرغ از منابع خوب پروتئین هستند. اما بیشتر افرادی که ورزش بدنسازی را دنبال می کنند، از رژیم غذایی خاصی که از مکمل های بدنسازی تشکیل شده هست، پیروی می کنند. امروزه مکمل های متنوعی زیادی به بازار عرضه می شود: پروتین وی، پروتئین کازئین، پروتین تخم مرغ، پروتین برنج، پروتین سویا، پروتئین نخود و پروتین شاهدانه مشهورترین و متداول ترین مکمل های پروتئینی هستند.

۸ مورد از عوارض مکمل های پروتئینی

شاید ورزش بدنسازی را دنبال می کنید، یا این که قبل از مصرف این نوع مکمل های به عوارض جانبی اين ها فکر کرده باشید. این سوال درون ذهن شما بوده هست؛ مکمل های پروتئینی چه عوارضی دارند؟ درون هر صورت، برای رسیدن به پاسخ خود ادامه مطلب را دنبال کنید.

۱٫ به هم ریختن وضعیت سیستم گوارش بدن

دو مورد از مشهورترین مکمل های بدنسازی پروتئینی – پروتئین وی و پروتین کازئین – از شیر مشتق گرفته شده اند. این دو مکمل غنی از لاکتوز هستند که قند طبیعی موجود درون شیر به شمار می آید. بنابراین، افرادی که معده و سیستم گوارش اين ها با مصرف مواد داری لاکتوز مانند شیر به هم می ریزد، نمی توانند مکمل های وی و کازئین را گزينش کنند. عدم تحمل لاکتوز توسط این افراد سبب می شود که به احتمال زیاد اگر از مکمل های پروتئینی وی یا کازئین مصرف کنند، عوارضی هم چون درد شکم، نفخ معده، نفخ شکم، اسهال و استفراغ را تجربه کنند.

عوارض مکمل های بدنسازی (انواع مکمل های پروتئینی و تستوسترون)

۲٫ افزایش وزن غیرسالم

واضح هست که اگر دوز مناسب مکمل های پروتئینی را رعایت نکنید، وزن بدن شما افزایش پیدا می کند. اما درون این مورد اضافه وزن تنها برابر با چربی هست. وقتی که از یک رژیم غذایی مناسب پیروی نکنید، کالری های اضافی دریافتی بدن به چربی تبدیل می شوند. مطمئنا داشتن یک شکم بزرگ هدف شما برای انجام تمرینات بدنسازی نیست!

۳٫ به هم ریختن میزان قند خون

اگر به خاطر وجود طعم دهنده های صنعتی نبود، پودرهای پروتئینی قابل خوردن نبودند. از این رو، به مکمل های پروتئینی، طعم دهنده های وانیلی یا شکلاتی اضافه می شود؛ این مواد دارای شیرین کننده های مصنوعی هستند. مصرف اين ها سبب افزایش قند خون فرد می شود. از طرف دیگر، پروتین وی به پایین آوردن سطح قند خون شهرت دارد. تحقیقات دیگری نشان داده هست که پروتین وی و کازئین می توانند فشار خون سیستولیک قلب را پایین بیاورند. این ملاحظات باید درون مورد افرادی که دارای دیابت یا فشار خون هستند، درون نظر گرفته شود.

۴٫ عارضه های کلیوی

وقتی یک پروتئین توسط بدن گوارش و جذب می شود، آمونیاک به عنوان یک محصول جدید تولید می شود. بنابراين از مراحل خاصی آمونیاک به اوره تبدیل می شود. اوره باید از طرق ادرار از بدن دفع شود. درون این جا یک منطق ساده حکم می دهد؛ اگر یک فرد پروتئین زیادی مصرف کند، اوره زیادی نیز تولید می شود. با این وجود فشار زیادی بر کلیه وارد شده تا بتواند اوره و کلسیم خون را فیلتر کند. وقتی درون یک دوره بلند زمان مقادیر زیادی پروتین مصرف می شود، خطر ابتلا به عارضه های کلیوی وجود خواهد داشت. این خطرات درون افراد مختلف متفاوت هست. سنگ کلیه، از کار افتادن کلیه و معیوب شدن آنها از عوارض جانبی مصرف بیش از حد مکمل های پروتئینی هست. از طرف دیگر، کلیه ها برای دفع مواد مضر به آب زیادی نیاز دارند، بنابراین احتمال دهیدراته شدن بدن – کاهش شدید آب – وجود خواهد داشت.

عوارض مکمل های بدنسازی (انواع مکمل های پروتئینی و تستوسترون)

۵٫ تحلیل استخوان ها

پروتئین نقش مهمی درون رشد و بهبود وضعیت استخوان ها دارد. اما، باید دقت کنید که پروتئین می تواند استخوان های شما را ضعیف تر کند. مکمل های پروتئینی ساخته شده از منابع غیر-گیاهی، مانند تخم مرغ و گوشت، طبیعت اسیدی دارند. مصرف این پروتئین های غیرگیاهی خون انسان را اسیدی تر از حالت عادی می کند. بدن برای مقابله با این عارضه، مواد بازی مانند کلسیم و فسفات را به خون وارد می کند. آیا می دانید این مواد بازی از کجا می ایند؟ بله، استخوان! اگر درون یک بازه زمانی طولانی از مکمل های پروتئینی حیوانی درون دوز بالا مصرف کنید، پوکی استخوان و ترد شدن اين ها درون کمین شما خواهد بود.

۶٫ ریزش مو

مو از کراتین ساخته شده هست. کراتین نوعی پروتین هست. شاید فکر کنید که مصرف دوز بالایی از مکمل های پروتئینی از ریزش موها نیز جلوگیری کرده و به تقویت اين ها کمک می کند؟! خیر، اینطور نیست. اگر تنها مکمل بدنسازی شما پروتئین باشد و از مصرف مواد غذایی یا مکمل های دارای ویتامین، چربی و کربوهیدرات غافل شوید، بدن کار سختی درون تضمین سلامت موها پیش رو خواهد داشت. ریزش مو و طاسی از عوارض پروتئین بیش از حد (اشباع بدن) خواهد بود.

۷٫ آسیب کبد

پیروی از یک رژیم مبتنی بر مکمل های پروتئینی ، بدون مصرف کربوهیدرات ها، می تواند بدن را به وضعیت کتوز وارد کند، جایی که بدن از چربی به عنوان اصلی ترین منبع انرژی خود بهره می گیرد. از عوارض این اتفاق می توان به اسیدی شدن خون اشاره کرد. اگر خون به صورت مداوم اسیدی باشد، عملکرد کبد با مشکل مواجه خواهد شد.

عوارض مکمل های بدنسازی (انواع مکمل های پروتئینی و تستوسترون)

۸٫ مسمومیت با فلزات سنگین

درون سال ۲۰۱۰، تحقیقات گسترده ای بر روی پودرهای پروتئین انجام شد. مطالعات نشان می دهد که پودرهای پروتئینی با مقادیر محسوسی از فلزات سنگین مانند آرسنیک، جیوه و کادمیوم ترکیب شده اند. دسترس بیش از حد و غیر اصولی مکمل های پروتئینی می تواند سبب بیماری شما شود. یک فرد با وجود فلزات سنگین، خستگی، تپش عضلانی، درد مفاصل و مشکلات گوارشی خاصی را تجربه خواهد کرد.

ب) مکمل های مرتبط تستوسترون

امروزه استروئید ها جایگزین مواد آنابولیک طبیعی شده اند تا تا حد زیادی سطح تستوسترون بدن را افزایش دهند. محصولات و مکمل های طبیعی مرتبط با تستوسترون از گیاهانی مانند شنبلیله گرفته شده اند. عوارض مکمل های تستوسترونی شامل موارد زیر می شود:

  • ریزش مو: کاهش ضخامت مو و درون نتیجه ریزش محسوس از عوارض احتمالی تستوسترون هست.
  • افزایش سایز پروستات: احتمال ایجاد سرطان پروستات وجود دارد.
  • جوش صورت: درون افراد مختلف شدت این عارضه متفاوت هست، اما پنهان کردن این جوش های بزرگ کار سختی هست.
  • افزایش سطح استروژن: این عارضه می تواند سبب بزرگ شدن سینه ها شود.

عوارض مکمل های بدنسازی (انواع مکمل های پروتئینی و تستوسترون)

آیا تا به حال از مکمل های بدنسازی دسترس کرده اید؟ مکمل شما چیست؟ آیا با موارد گفته شده مخالفت دارید؟ آیا عوارض ناشی از مصرف مکمل های بدنسازی را تجربه کرده اید؟ نظرات خود را با ما درون پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: Stylecraze
گروه ورزشی گلچین سانگ

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما