طلاق به معنی جدایی و پایان دادن به زندگی مشترک هست. یکی از انواع طلاق که امروزه تعداد اين زیاد شده هست طلاق توافقی هست که بر مبنای رضایت زوجین و توافق آنان بر شرایط طلاق توافقی هست. این طلاق تشریفات خاص طلاق به معنای عام را دارد اما شرایطی چون گرفتن گواهی عدم امکان سازش و.. نیز باید رعایت شود که درون ادامه به اين می پردازیم.

طلاق توافقی و اطلاعات جامع و کاربردی درباره اين

پیوند زناشویى پیوند مقدسى هست که براى آرامش روح و جسم بشر، لازم و ضرورى هست. همان گونه که درون اسلام و عرف، ازدواج امرى مقدس و پسندیده مى‌باشد و بر اين تأکید فراوان شده هست، طلاق امرى ناپسند و نامقدس هست و از نظر اسلام زشت‌ترین مباح و “ابعض الحلال” خوانده شده هست. درست هست که از منظر روان شناسی و دیدگاه اجتماعی طلاق برای سلامت جامعه ضرر دارد و جایگاه خانواده را منزوی و تضعیف می‌کند اما امروزه نمی‌توان اين را از نظر اجتماعی به طور کلی محکوم کرد. طلاق نباید صورت گیرد و بلکه درون برخی موارد چاره‌ای جز اين نیست و درون واقع باید به اين به عنوان آخرین علاج نگاه کرد. درون ازدواج‌های نادرست، ازدواج از طریق کلاهبرداری و فریب طرف، وجود بیماری‌های صعب الاعلاج و بیماری‌های روانی، مشکلات اخلاقی، اعتیاد مخرب، خیانت‌های طرفین و هم چنین عدم پای بندی به تعهدات زناشویی طلاق یکی از بهترین راه‌هایی هست که می‌توان توصیه کرد، اما برای جلوگیری از تزلزل و پریشانی خانواده باید طلاق را محدود کرد.

تعریف طلاق توافقی از منظر قانون 

طلاق درون لغت یعنی گشودن گره و رها کردن و جدایی کامل هست و از منظر حقوقی طلاق عبارت هست از قطع رابطه زناشویی و انحلال نکاح دایم با شرایط و تشریفات خاص از طرف مرد یا نماینده او؛ بنابراین طلاق، ویژه نکاح دائم هست و درون عقد موقت یا نکاح منقطع طلاق راه ندارد و عقد موقت از طریق پایان یافتن زمان تعیین شده درون صیغه عقد یا بخشش زمان صورت می‌گیرد (طبق ماده ۱۱۳۹ قانون مدنی).

یکی از انواع طلاق که امروزه بسیار درون جامعه نام اين شنیده می‌شود طلاق توافقی هست که با توافق زوجین صورت می‌گیرد و درون مورد مهریه و نفقه و حضانت و جهیزیه و سایر مسائل زن و شوهر با توافق یک دیگر تصمیم می‌گیرند. با تصویب قانون جدید حمایت از خانواده درون سال ۱۳۹۱ برای طلاق توافقی شرایط و ضوابط جدیدی مقرر شده هست به این صورت که ماده ۲۵ این قانون مقرر داشته هست: درون صورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد. درون این مورد طرفین می‌توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتدا درون مراکز مزبور مطرح کنند. درون صورت عدم انصراف متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق، جهت گرفتن تصمیم نهایی به دادگاه منعکس می‌کند.

آیا طلاق توافقی رجعی هست یا بائن؟

ابتدا باید اعلام کرد: طلاق رجعی طلاقی هست که درون اين مرد می‌تواند تا زمانی که زن عده نگه می‌دارد رجوع کند و دوباره زن و شوهر شوند. طلاق بائن طلاقی هست که شوهر حق رجوع و بازگشت به زن برای از سر گیری ازدواج ندارد که موارد ذیل طلاق باین محسوب می‌شود: طلاق قبل از نزدیکی، طلاق زن یائسه، طلاق خلع و مبارات، سومین طلاق بعد از سه وصلت متوالی؛ بنابراین اگر طلاق توافقی درون قالب خلع یا مبارات (کراهت زن و مرد از هم دیگر) باشد باین محسوب می‌شود و اگر این گونه نباشد طلاق توافقی، رجعی هست و حق بازگشت برای مرد وجود دارد.

طلاق توافقی


 تشریفات طلاق توافقی چیست؟

  • گواهی عدم امکان سازش: برای اجرا شدن طلاق، اخذ گواهی عدم امکان سازش الزامی هست؛ گواهی عدم امکان سازش درون دو مورد صادر می‌شود: یکی این که مرد طلاق را بخواهد و دوم زن و شوهر بر سر طلاق توافق کنند که به دادگاه برای گرفتن گواهی عدم امکان سازش مراجعه می‌کنند (ماده ۲۶ درون صورتی که طلاق، توافقی یا به درخواست زوج باشد، دادگاه به صدور گواهی عدم امکان سازش اقدام و اگر به درخواست زوجه باشد، حسب مورد، مطابق قانون به صدور حکم الزام زوج به طالق یا احراز شرایط اعمال وکالت درون طلاق مبادرت می‌کند).
    زمانی که زن و شوھر می‌خواھند با توافق از ھم جدا شوند یا اینکه مرد می‌خواھد از ھمسرش جدا شود دیگر قاضی لازم نیست به اصل دعوا ورود کند و حق را به زن یا شوھر بدھد بلکه ھمین که متوجه شود قرار هست چه اتفاقی بیفتد کافی هست. درون این شرایط قاضی دیگر حکم نمی‌دھد بلکه تنھا یک گواھی صادر می‌کند که همان گواهی عدم امکان سازش هست. زمان این گواهی تا سه ماه هست و زوجین باید تا قبل از اتمام این زمان به دفتر خانه رسمی طلاق مراجعه کنند. و اگر درون طی این سه ماه اقدام نکنند گواهی از اعتبار می‌افتد و باید برای گرفتن اين مجددا به دادگاه بروند

طلاق توافقی  

  • حضور درون دفتر رسمی طلاق: زن یا شوهر باید گواهی عدم امکان سازش را به دفترخانه ارائه کنند. درون صورت ارائه درون مهلت مذکور، سردفتر مکلف هست به طرفین اعلام نماید تا برای اجرای صیغه طلاق و ثبت اين حضور پیدا کند. درون صورت عدم حضور هر یک از طرفین برای مرتبه دوم حداکثر ظرف زمان یک ماه دعوت و به ترتیب شرح زیر عمل کند زن تا یک هفته مهلت دارد به دفترخانه برود، اگر زن از حضور امتناع کند، زوج صیغه طلاق را جاری می‌کند و بنابراين از ثبت درون دفترخانه موضوع به اطلاع زوجه می‌رساند.
    درون صورت امتناع زوج از حضور، دفترخانه مراتب را به دادگاه صادر کننده گواهی اعلام می‌کند درون این حالت دادگاه به درخواست زوجه، زوج را احضار و درون صورت امتناع از حضور با رعایت جهات شرعی صیغه طلاق را جاری و دستور ثبت و اعلام اين را به دفتر ثبت طلاق صادر می‌کند (طبق ماد ۳۴ و ۳۵ قانون حمایت از خانواده).
  • عدم بارداری: زوجین هنگام مراجعه به دادگاه برای طلاق باید گواهی پزشک معتبر را نسبت به عدم وجود جنین ارائه کنند، مگر درون این مورد به توافق رسیده باشند.
    درون پایان باید اعلام کرد: زن و مرد درون مورد حضانت فرزند اگر داشته باشند، مهریه و نحوه پرداخت اين و گرفتن جهیزیه تواقات لازم را انجام داده و با رفتن درون دفترخانه و ارایه مستندات لازم به دفترخانه و با حضور دو شاهد و جاری شدن صیغه طلاق از یک دیگر جدا می‌شوند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما