رب انار درون واقع آب انار جوشیده و غلیظ‌ شده هست، بنابراین طبع اين همانند طبع اناری هست که از دانه‌های اين برای گرفتن آب انار دسترس شده هست. از رب انار به عنوان چاشنی درون بسیاری از غذاهای ایرانی دسترس می‌شود؛ علاوه بر این همانند خواص انار از فواید درمانی بسیاری برای سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها برخوردار هست. درون ادامه با خواص درمانی، طبع رب انار، موارد احتیاطی و عوارض زیاده‌روی درون مصرف اين آشنا شوید.

طبع رب انار چیست؟

 • طبع رب انار شیرین: انار شیرین دارای طبع سرد و مایل به اعتدال هست و نسبت به انار ترش و ملس فواید درمانی کمتری دارد. با این وجود رب انار شیرین برای اصلاح و تصفیه خون بسیار مفید هست.
 • طبع رب انار ملس: طبع رب انار ملس یا درون اصطلاح میخوش سرد و تر و نزدیک به اعتدال هست و به دلیل مزه خاصی که دارد، طرفداران زیادی دارد. به طور کلی انار ملس (ترش و شیرین) خواص بیشتری نسبت به انار شیرین داشته و درون کاهش صفرا، غلیان و جوشش خون مفیدتر از انار شیرین هست.
 • طبع رب انار ترش: انار ترش که از اين برای تهیه رب انار دسترس شود، دارای سردی و تری بیشتر هست و سبب ایجاد یبوست خفیف می‌شود. مصرف رب انار ترش درون کاهش حالت تهوع درون دوران بارداری بسیار مفید هست و اشتهای زنان باردار به خوردن مواد غیر طبیعی را کاهش می‌دهد. همچنین مصرف انار ترش و فراورده‌های جانبی تهیه شده از اين مانند رب انار، کنسانتره و آب انار سبب کاهش صفرا، کاهش حرارت معده و کبد می‌شود. 

لازم به ذکر هست، مصرف رب انار ترش یا ملس یا شیرین بسته به ذائقه و تحمل معده هر فرد می‌تواند پیامدهای مختلفی داشته باشد و این موضوع به خوب و یا بد بودن رب انار بر نمی‌گردد.

خواص رب انار
خواص درمانی رب انار

 • تصفیه و اصلاح خون از مهمترین خواص رب انار هست.
 • مصرف رب انار سبب کاهش کلسترول بد خون می‌شود.
 • مالیدن رب انار بر روی دهان به درمان آفت، جوش و برفک دهان کمک می‌کند.
 • رب انار ترکیب عالی برای لاغری و کاهش وزن هست. این ترکیب به افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن کمک می‌کند  و به عمق بافت‌ها نفوذ کرده و از تجمع چربی‌ها جلوگیری می‌کند.
 • رب انار برای سلامت پوست و پیشگیری از پیری زودرس بسیار مفید هست. نیاسین موجود درون رب انار سبب می‌شود پوست حالت ارتجاعی خود را حفظ کند.
 • رب انار سبب افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن می‌شود و دارای خاصیت ضد سرطان هست. نتایج تحقیقات نشان داده هست، دسترس منظم از رب و آب انار سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان به‌ویژه سرطان سینه درون زنان و سرطان پروستات درون مردان می‌شود.
 • مصرف منظم رب و آب انار برای کاهش فشار خون بالا مفید هست.
 • درون طب سنتی از خواص رب انار برای درمان زخم داخلى بينى و سودا دسترس می‌شود، به این منظور، رب انار را با كمى عسل مخلوط نموده و ضماد كنيد.

مقالات مرتبط:

خواص شگفت انگیز رب انار برای لاغری و کاهش وزن

خواص انار برای پوست و مو


موارد احتیاطی و منع مصرف رب انار

با دقت به اینکه طبع رب انار سرد هست، از این رو افراد دارای مزاج سرد بایستی از زیاده‌روی درون مصرف اين خودداری کنند. همچنین خوردن زیاد رب انار سبب ضعیف شدن و ناراحتی‌های معده، گلو درد و ابتلا به یبوست می‌شود.

خواص رب انار درون طب سنتی

تداخلات دارویی رب انار

مصرف زیاد و خودسرانه رب انار با داروهایی که برای درمان فشار خون و کاهش کلسترول مصرف می‌شود، مداخله ایجاد می‌کند.

درون طب سنتی مصلح رب انار را مصطکی معرفی کرده‌اند. برای آشنایی با خواص مصطکی مطالعه لینک زیر پیشنهاد می‌شود. همچنین دقت داشته باشید، همواره رب انار را از محل‌های بهداشتی و استاندارد تهیه نمایید.


بیشتر بخوانید: مصطکی  چیست؟ آشنایی با کاربردهای روغن مصطکی درون طب سنتی


گروه سلامت گلچین سانگ

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما