برای سبز کردن سبزه روی کوزه و یا هر نوع ظرف دیگری بهتر هست بذر‌هایی را گزينش کنید که بنابراين از خیس شدن حالت چسبناک یا ژله‌ای به خود می‌گیرند. گلچین سانگ روش درست کردن سبزه روی کوزه با بذر‌های شاهی و خاکشیر را روی کوزه‌های سفالی و یا هر نوع جنس دیگری به شما می‌آموزد.


 همچنین بخوانید: آموزش کاشت انواع سبزه عید نوروز


درست کردن سبزه روی کوزه سفالی

خاصیت کوزه‌ای که لعاب نخورده این هست که آب را از خود به بیرون تراوش می‌کند. با یک کوزه سفالی و مقداری بذر شاهی یا بذر خاکشیر می‏‌توانید سبزه کوزه‏‌ ای درست کنید.
این بذرها چون حالت ژله‌ای به خود می‌گیرند راحت‌تر به کوزه می‌چسبند و بعد از پنج یا شش روز جوانه می‌زنند. اگر می‌خواهید از بذرهای دیگر دسترس کنید، مطلب انواع بذر سبزه عید و زمان کاشت هرکدام می‌تواند به شما کمک کند.

۱- ابتدا کوزه را از آب پر کنید و به زمان یک شبانه ‏روز اجازه دهید آب داخل کوزه بماند تا جدار کوزه کاملاً خیس شود. بعد یک جوراب نازک زنانه یا پارچه تنظیف روی کوزه بکشید.

۲- بذر شاهی را به زمان بیست و چهار ساعت درون آب خیس کنید. اگر می‌خواهید از بذر خاکشیر دسترس کنید باید اين را به زمان ۵ الی ۶ ساعت درون آب خیس کنید. بعد از این زمان بذر‌ها حالت ژله‌ای پیدا می‌کنند.

تصوير درست کردن سبزه روی کوزه سفالی

۳- بذرها را برداشته و روی جوراب بکشید به طوری که بذرها به طور یکنواخت تمامي جا پخش شوند. بذر شاهی و خاکشیر به خاطر حالت ژله‌ای که پیدا می‌کنند به آسانی به سطح جوراب می‏‌چسبد.

 تصوير درست کردن سبزه روی کوزه سفالی

۴- کوزه باید همواره پر از آب باشد. دقت کنید که چون هر روز مقداری از آب کوزه تبخیر می‏‌شود، باید به طور مرتب درون اين آب بریزید.

به مرور آب داخل کوزه به جداره اين راه یافته و به بیرون تراوش می‌کند و سبب می‌شود جوراب مرطوب شود. به این ترتیب بذر‌ها جوانه زده و ریشه‏‌ها به سطح بیرونی کوزه می‏ چسبند.

نکته: اگر از کوزه تزئینی دسترس می‌کنید که روی اين حفره وجود دارد، چون نمی‌توان اين را پر از آب کرد باید هر روز کوزه را آب یاری کنید (حالت اسپری کردن) تا بذرها خشک نشوند.

تصوير درست کردن سبزه روی کوزه سفالی
 

۵- کوزه باید درون محل پر نور قرار گیرد و هر چند ساعت یک بار کمی اين را بچرخانید تا نور به تمامي جای اين برسد. بعد از چند روز خواهید دید که بذرها روی کوزه سبز شده و از تماشای اين لذت خواهید برد.

 تصوير درست کردن سبزه روی کوزه سفالی


همچنین بخوانید: آموزش سبزه انداختن برای عید نوروز


درست کردن سبزه روی کوزه لعابی یا پلاستیکی

برای سبز کردن سبزه روی کوزه لعابی یا پلاستیکی به تخم شاهی (ترتیزک) یا خاکشیر، یک کوزه لعاب دار یا پلاستیکی، پارچه تنظیف یا یک لنگه جوراب زنانه رنگ پا و مقداری پنبه نیاز دارید. برای کاشت این نوع سبزه می توانید از کنجد هم دسترس کنید.

تصوير سبزه کوزه‌ای
 

۱- ابتدا دور تا دور دیواره کوزه را یک لایه پنبه قرار دهید تا مکانی برای ریشه سبزه باشد. بعد از اینکه یک لایه پنبه روی کوزه گذاشتید جوراب را روی اين  بکشید و قسمت بالای جوراب را کاملا بکشید و اضافه‌های جوراب را داخل کوزه فرو کنید.

۲- بذر شاهی یا خاکشیر را با دقت به دستوری که درون مد قبلی گفته شد خیس کنید تا حالت لزج و چسبنده پیدا کند.

۳- بذرها را با دست روی سطح جوراب بکشید و دقت کنید که میزان بذر درون تمامي قسمت‌ها یکسان باشد تا سبزه یکدستی داشته باشید. می‌توانید از دو مد بذر روی یک کوزه دسترس کنید و هر طرف کوزه را یک مد بذر بچسبانید.

۴- یک ظرف کمی گود گزينش کنید و داخل اين آب بریزد و کوزه را داخل ظرف قرار دهید تا سطح جوراب همیشه مرطوب باشد، آب ظرف را هر روز یک یا دوبار عوض کنید.

۵- به طور معمول یکی دو روز اول درون اثر آبیاری مقداری از بذرها می‌ریزد که می‌توانید دوباره بذرهای جدید را با اين‌ها جایگزین کنید.

۶- هر روز چندین بار با آب پاش به تمام سطح بذرها آب بپاشید تا جایی که خشک نماند مخصوصا تا زمانی که جوانه می‌زنند، چون بذر خیلی سریع خشک می‌شود. دقت کنید که اگر آبیاری با فشار انجام شود و یا بیش از اندازه باشد سبب ریزش بذرها می‌شود.

۷- بنابراين از سبز شدن، کوزه را هر روز چند ساعتی درون آفتاب قرار دهید و آ را هر یک ساعت بچرخانید تا تمامي جای کوزه نور بتابد.

تصوير درست کردن سبزه روی کوزه لعابی 

دقت داشته باشید که با این روش می‌توانید روی سطح هر چیزی که دوست دارید سبزه سبز کنید. اگر داخل اين شی مانند کوزه خالی نباشد که بتوان اين را با آب پر کرد یا جنس اين به گونه‌ای نباشد که آب را به خود جذب کند باید حتما یک لایه ضخیم پنبه قرار دهید بعد روی پنبه را پارچه تنظیف یا جوراب زنانه بکشید و هر نیم ساعت یک بار به اين آب دهید تا خشک نشود.

تصوير درست کردن سبزه مربعی
تصوير درست کردن سبزه مربعی

 

تصوير درست کردن سبزه مربعی

 

گروه خانه داری گلچین سانگ

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما