بنابراين از تولد نوزاد، مراقبت‌های بهداشتی و نگهداری از نوزاد بسیار دشوار هست. یکی از این مراقبت‌ها، نظارت کامل بر زردی و شیر مادر هست. زردی درون اکثر نوزادان طبیعی هست. با این حال اگر به نظر می‌رسد که زردی نوزاد از محدوده‌ی طبیعی گذشته هست، باید برای کنترل و درمان اين اقدام کنید.

زردی درون نوزادانی که شیر مادر مصرف می‌کنند بیشتر شایع هست و به زمان زمان بیشتری درون بدن نوزاد می‌ماند. متاسفانه، اطلاعات متناقض درون مورد زردی و شیر مادر درون نوزادان شیرخوار وجود دارد. درمان زردی نوزادان می‌تواند تا حد زیادی بر رابطه شیردهی درون طولانی زمان تاثیر بگذارد. درون این مقاله تمامي چیز درباره زردی و شیر مادر توضیح داده شده هست. 

زردی نوزاد جديد متولد شده چیست؟

زردی وضعیتی هست که می‌تواند درون نوزادان طی ۲-۳ روز از تولد رخ دهد. زردی؛ تغییر رنگ پوست نوزاد (زرد شدن پوست) یا زرد شدن سفیدی چشم هست. این تغییر رنگ ناشی از افزایش سطح بیلی روبین درون خون نوزاد هست. زردی به طور معمول برای اولین بار روی صورت ظاهر می‌شود و سپس به سمت بدن، قفسه سینه، شکم، بازو و پا‌ها حرکت می‌کند. بهتر هست زردی را درون نور طبیعی مشاهده کنید و درون نوزادانی که پوستشان تیره‌تر هست زردی را سخت می‌توان تشخیص داد. درون صورتی که ابتلای نوزاد به زردی مشکوک باشد، می‌توان با انجام آزمایش خون اقدام به اندازه گیری بیلی روبین خون کرد.

چه عواملی سبب زردی ناشی از شیر مادر می‌شود؟

زردی فیزیولوژیک

زردی فیزیولوژیک شایع‌ترین و طبیعی‌ترین نوع زردی درون نوزادان هست. ۶۰ درصد از نوزادان درون هفته‌ی اول زندگی خود تحت تاثیر این نوع زردی قرار می‌گیرند که ناشی از افزایش سطح بیلی روبین خون هست. بیلی روبین ماده‌ای هست که توسط تجزیه عادی گلبول‌های قرمز تولید می‌شود.

پردازش و حذف بیلی روبین توسط کبد انجام می‌شود. کبد نوزادان جديد متولد شده، به دلیل اینکه هنوز به طور کامل تکمیل نشده هست نمی‌تواند بیلی روبین خون را از بین ببرد. هنگامی که نوزاد شروع به رشد می‌کند و میزان گلبول‌های قرمز اين کاهش می‌یابد، زردی بدون اثرات ماندگار بر روی نوزاد از بین می‌رود، این به طور معمولً حدود ۱-۲ هفته بنابراين از تولد نوزاد اتفاق می‌افتد.

زردی شیر مادر

زردی شیر مادر، زردی هست که درون طول شیردهی مشاهده می‌شود. هیچ علت شناخته شده‌ای برای این نوع زردی وجود ندارد، اگرچه گمانه زنی‌ها بر این هست که ممکن هست با یک ماده درون شیر مادر ارتباط داشته باشد که سبب اختلال درون بروز بیلی روبین می‌شود. زردی شیر مادر درون خانواده‌ها بیشتر شایع هست.

این نوع از زردی به این معنا نیست که مشکلی درون شیر مادر وجود دارد، اما باید شیردهی متوقف شود. اکثر نوزادانی که دارای زردی شیر مادر هستند (فقط ۰.۵ تا ۲.۴ درصد از تمام نوزادان) ممکن هست درون ۱۴ روز افزایش سطح بیلی روبین خون را داشته باشند. سطح بیلی روبین درون نهایت کاهش خواهد یافت. زردی شیر مادر می‌تواند برای ۳ تا ۱۲ هفته بنابراين از زایمان ادامه یابد، اما تا زمانی که کودک به خوبی تغذیه می‌شود و سطح بیلی روبین بررسی می‌شود، به ندرت مساله جدی، نوزاد را تهدید می‌کند.

 

تغذیه نوزاد با شیر مادر و زردی


زردی ناشی از تغذیه کم شیر مادر

زردی با تغذیه شیر مادر زمانی ایجاد می‌شود که نوزاد به طور کامل شیر دریافت نکند. این ربطی به زردی شیر مادر ندارد. مقادیر مناسب شیر مادر سبب افزایش حرکات روده کودک می‌شود که سبب تخلیه بیلی روبین می‌شود. رابطه بین زردی و شیر مادر از آنجا ناشی می‌شود که نوزاد به اندازه کافی شیر مادر دریافت نمی‌کند و یا جایگزین های دیگری برای شیر مادر گزينش می‌شود. این نوع زردی نوزاد با افزایش تغذیه نوزاد با شیر مادر کاهش می‌یابد. بهتر هست درون این مورد از یک مشاور تغذیه کمک بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که کودک به مقدار کافی شیر دریافت می‌کند.


بیشتر بدانید: شیر مورد نیاز نوزادان (چند سی سی) چقدر هست؟


درمان زردی ناشی از شیر مادر چیست؟

درون صورتی که میزان بیلی روبین خون کمتر از ۲۰ میلی گرم باشد، درمان‌های زیر درون مورد تغذیه نوزاد، زردی و شیر مادر توصیه می‌شود:

  • تغذیه نوزاد را افزایش دهید. درون روز بهتر هست ۸ تا ۱۲ بار باشد. بهترین راه برای کاهش میزان بیلی روبین افزایش تغذیه نوزاد با شیر مادر هست. افزایش تغذیه منجر به افزایش حرکت روده می‌شود که بیلی روبین را تخلیه می‌کند.
  • با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که کودک به خوبی از سینه مادر شیر دریافت می‌کند. نگه داشتن نامناسب نوزاد سبب می‌شود که نوزاد نتواند به اندازه کافی شیر دریافت کند.
  • درون صورتی که برای نوزاد مکمل توصیه می‌شود تا تغذیه نوزاد افزایش یابد، حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. مادر همچنین می‌تواند درون زمان‌هایی که مکمل به نوزاد خود می‌دهد شیر خود را پمپ کند تا قطع نشود. این مکمل‌ها برای کمک نمودن به تغذیه نوزادانی هست که شیر مادرشان کم هست و این یک فرمول مناسب برای قطع نمودن تغذیه نوزاد با شیر مادر هست.
  • به ندرت می‌شود که وقفه درون زمان شیردهی، یک درمان مؤثر برای زردی نوزاد باشد. اگر سطح بیلی روبین نوزاد به ۲۰ میلی گرم یا بالاتر برسد، توصیه می‌شود که شیر مادر را برای زمان ۲۴ ساعت متوقف کنید. ممکن هست درون این مورد از فتوتراپی دسترس شود که می‌تواند به طور چشمگیری میزان بیلی روبین خون را کاهش دهد. بنابراين از ۲۴ ساعت، مادر می‌تواند شیردهی را از سر بگیرد. بهتر هست درون این زمان ۲۴ ساعته از مکمل‌ها دسترس کنید و شیر پمپاژ شده را دور بریزید تا از بروز هر مشکلی جلوگیری کنید.
  • درون صورتی که فتوتراپی توصیه شود (به طور معمولً اگر سطح بیلی روبین درون حدود ۱۵-۲۰ میلی گرم باشد)، با ارائه مراقبت‌های بهداشتی و دسترس از پتو فیبر نوری به درمان زردی کمک می‌شود و بنابراين از بازگشت نوزاد به خانه، نوزاد می‌تواند دسترس از شیر مادر را دوباره از سر بگیرد. افزایش میزان تغذیه و دسترس از چراغ‌ها، سطح بیلی روبین را به طور موثری کاهش می‌دهد.
  • اگر یک کودک زودرس و یا کودکی با شرایط سلامتی و بهداشتی خاص داشته باشد، درمان باید توسط افراد متخصص این زمینه انجام گیرد.

درمان های زیر برای کاهش زردی درون نوزادان شیرخوار توصیه نمی‌شود:

  • مکمل آب شکر که سبب تشدید زردی درون نوزاد می‌شود و همچنین میزان کم شدن بیلی روبین خون را به تاخیر می‌اندازد.
  • قطع تغذیه با شیر مادر زردی را بدتر می‌کند و می‌تواند تلاش مادر را برای به دست آوردن بهترین تغذیه ممکن خراب کند. تغذیه مکرر و کارآمد شیر مادر بهترین راه برای کاهش زردی هست (مگر با توصیه پزشک متخصص).

بیشتر بدانید: زردی نوزاد چقدر طول می‌کشد و علت اين چیست؟


آیا از مبتلا شدن نوزاد به زردی می‌توان جلوگیری کرد؟ 

زردی درون ۵۰ تا ۷۰ درصد نوزادان رخ می‌دهد، بنابراین واقعاً هیچ راهی برای جلوگیری از اين وجود ندارد. اما راه‌هایی برای کاهش زردی وجود دارد. بنابراين از اینکه نوزاد متولد می‌شود و با شیر مادر تغذیه می‌کند، ممکن هست زردی درون نوزاد ایجاد شود.

با یک مشاور تغذیه مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که کودک به مقدار کافی شیر مصرف می‌کند.

تغذیه نوزاد درون روزهای اول و هفته‌های اول زندگی باید به طور مرتب باشد. سعی نکنید که کودک را بر پايه نرم افزار غذایی تغذیه کنید. همچنین بهتر هست تغذیه با شیر مادر انجام گیرد. درون صورتی که کودک خواب آلود هست بهتر هست نوزاد به طور کامل از خواب بیدار شود تا تغذیه او به طور کامل انجام گیرد. اجتناب از تغذیه با شیر مادر یا قطع اين درون صورتی که توسط پرشک توصیه شود، باید انجام گیرد.

برگرفته از: americanpregnancy

گروه مادر و کودک گلچین سانگ 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما