برجام موفقیت‌هایی دارد که توسط هیچ‌کس از بین نمی‌رود

رئیس جمهورتصریح کرد: زیر پا گذاشتن تعهدات و قطعنامه سازمان ملل توسط کاخ سفید؛ پیروزی اخلاق و حقوق هست.

 

روحانی: عده‌ای درون خیابان اعتراض می‌کنند، یا خس و خاشاک هست یا گاو و گوساله و آشغال!
حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری صبح امروز (یکشنبه-۲۴ دی ۱۳۹۶) درون مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی که درون سالن اجلاس سران برگزار شد، با تاکید بر اینکه آمریکایی ها درون ماه‌های اخیر هم درون مسئله داخلی ایران و هم درون برجام متحمل شکست شدند، اظهار کرد: طی یکی دو هفته اخیر آمریکایی‌ها متحمل دو شکست بزرگ شدند. یکی آنجایی بود که آنها خواستند درون برابر افکار عمومی جهان بایستند و تعهدات بین‌المللی را زیر پا بگذارند؛ اما موفق نشدند.

وی با تاکید بر اینکه تعهدات بین‌المللی یا از جنس سیاسی یا از جنس حقوقی یا از جنس اخلاقی هستند که همگی درون مجموعه علوم انسانی تعریف می‌شوند، اعلام کرد: آمریکایی‌ها می خواستند درون چند روز گذشته تعهد بین‌المللی خود درون برجام را زیر پای بگذارند، اما دنیا درون برابر آنها ایستاد و ما صف مقابل آمریکایی‌ها را مشاهده کردیم و دیدیم که تمام کشورهای جهان و به استثنای یکی دو کشور و یک رژیم منفور، تمامي یکپارچه درون مقابل آمریکا قرار گرفتند.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه اگر به تعهد و قرارداد احترام گذاشته نشود، باید فاتحه تمدن درون جهان خوانده شود، افزود: اگر یک دولت پیوستگی تعهد دولت قبل را زیر پای بگذارد، دیگر هیچ قراردادی منعقد نخواهد شد؛ چراکه اعتمادی باقی نمی ماند؛ اعتماد زمانی باقی می ماند که دولت بعدی به تعهدات دولت پیشین خود متعهد بماند و اگر این اصل برداشته شود سنگ زیربنای روابط جامعه بین‌الملل به هم ریخته خواهد شد.

روحانی خاطر نشان کرد: خوشحال هستم که حاکمیت کاخ سفید درون به هم ریختن تعهدات بین‌المللی و زیر پا گذاشتن وفای به عهدو ایستادگی درون برابر توافق هفت کشور ناموفق بود؛ این برای بشریت، اخلاق و حقوق یک پیروزی بزرگ محسوب می شود.

وی با بیان اینکه  درون برجام موفقیتهای بسیاری کسب کرده‌ایم که هیچگاه از بین نخواهد رفت، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران درون برجام به دنیا اعلام کرد که یک معضل منطقه‌ای و حتی بین‌المللی پای میز مذاکره قابل حل و فصل هست.ما ثابت کردیم که پای میز مذاکره گره‌های کور بین‌المللی قابل باز کردن هست. ما همچنین درون برجام ثابت کردیم که ایران راستگو هست و دشمنان ما دروغ گفته‌اند.

وی ادامه داد: طی مذاکراتی و تمام بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته ایران ثابت شد و آژانس نیز که آمریکا درون اين عضویت دارد به اجماع آرا پرونده  pmd که پرونده مهم و پیچیده از لحاظ فنی، حقوقی و بین‌المللی هست، خاتمه داد و این به معنای اين هست که ایران راست گفته و معاندان ایران دروغ گفته‌اند.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران درون برجام کاری کرد که دنیا بپذیرد ایران حق دارد تحقیق و توسعه درون فناوری هسته‌ای که قبلا می گفتند ایران حق اين را ندارد، ادامه دهد.

روحانی با بیان اینکه برخی هنوز ابعاد برجام را لمس نکرده اند، تصریح کرد: برجام آثاری دارد که تا قیامت باقی می ماند. همچنین آثاری دارد که ممکن هست از بین برود.

 

درون این راستا طی حدود دو سال اجرای برجام درآمدهای کشور از محل فروش نفت و میعانات دو برابر شده که این اثر از بین نخواهد رفت. همچنین صدها مورد سرمایه‌گذاری خارجی به داخل کشور آمده و به بنگاه اقتصادی، نیروگاه و هواپیما تبدیل شده که از بین نخواهد رفت.

وی با تاکید بر اینکه علوم حقوق و سیاست توانست درون مذکرات سخت بین‌المللی برای ملت ایران موفقیت کسب کند، اعلام کرد: علوم انسانی سرلوحه تمامي علوم اعم از مادی و معنوی هست. درون این زمینه باید دانشجویان را تشویق کنیم و محیط دانشگاه‌ها و تحقیقات را آزاد بگذاریم. این علوم انسانی هست که باید جامعه را هدایت کند نه آنکه عده‌ای درون یک  اتاق بنشینند و به دنبال هدایت علوم انسانی باشند.

وی با بیان اینکه ممکن هست درون برجام ایراداتی وجود داشته باشد، تصریح کرد: دیپلمات‌های ما قراردادی نوشته‌اند که ترامپ یک سال خود را به درون و دیوار میزند تا اين را برهم بزند اما تاکنون درون این زمینه موفق نشده هست. این به معنای پیروزی تعهدات بین‌المللی و پیروزی حقوق بر دیکتاتوری هست؛ آمریکایی ها نتوانستند با استکبار و دیکتاتوری با خود بزرگ بینی خود، افکار عمومی جهان را زیر پا بگذارندکه این یک پیروزی بزرگ برای علوم انسانی محسوب می شود.

حسن روحانی درون بخشهای دیگری از صحبتهای خود با تاکید براینکه آمریکایی‌ها درون مواجهه با مسائل داخلی ایران نیز با شکست‌ مواجه شدند، به اعتراضات اخیر مردم درون کشور اشاره و خاطرنشان کرد: عده‌ای درون خیابان به حق یا ناحق اعتراضاتی مطرح می کنند. درون این راستا من خواهش می کنم که به مردم احترام بگذارید.

وی همچنین با اشاره به اظهارات اخیر امام جمعه موقت تهران ادامه داد: حال اگر گفته می شود که فردی از سمتی تحریک شده یا دستوراتی داشته یا اینکه جاسوس بوده، بگذارید درون یک دادگاه ثالث به این موضوع رسیدگی شود؛ این چه نوع حرف زدنی هست که هرکسی که درخیابان حرف می زند یا خس و خاشاک هستند یا گاو و گوساله یا آشغال؟ چرا با توهین بی ادبانه با جامعه خود برخورد می کنید؟ مردم حرف دارند و برای همین به خیابان آمده‌اند؛ برخی حرفشان به حق هست و برخی نیز از شرایط سوءاستفاده کردند؛ درون تمامي جای دنیا نیز اینگونه هست و اگر فردا درون لندن و نیویورک نیز تظاهرات شود عده‌ای پیدا می شوند که شیشه‌ها را می شکنند و چند مغازه را غارت می کنند.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: نباید تمامي را به یک چوب برانیم، بلکه باید به ویژه درون تریبون‌های مقدس دقیق حرف بزنیم؛ چراکه ملت ما ملت بزرگی هستند.

وی با اشاره به اداره ماجرای اعتراضات اخیر درون سطح کشور توسط نیروهای امنیتی اعلام کرد: اگر اعتراضی بود تمام شد و اگر برخی نیز سوءاستفاده هایی کردند نیروهای امنیتی به خوبی کار را اداره کردند و ماجرا تمام شد، اما از امروز کار جامعه شناسان، روانشانسان اجتماعی اساتید و فرهیختگان حوزه علوم انسانی آغاز شده هست و آنها باید مسائل را تحلیل کنند.

روحانی با بیان اینکه اگر خدایی نکرده روزی ارزش‌های دینی و ملی‌مان نزد جوانان کمرنگ شود، مسئولان ، فرهیختگان و دانشگاهیان مقصر هستند، خاطرنشان کرد: علوم انسانی قطب‌نمای مسائل اجتماعی درون کشور هست و باید بگذاریم که این قطب نما به درستی کار کند تا به اين نگاه کرده و از اين دسترس کنیم؛ با شعار شمال و جنوب این قطب‌نما تغییر نمی‌کند؛ بلکه ما باید به جهت اين نگاه کنیم و با بهره‌گیری از اين درون مسیر صحیح حرکت نماییم.

رئیس‌جمهوری درون بخشهای دیگری از صحبتهای خود با تاکید بر اهمیت علوم انسانی و تاثیرگذاری این علوم درون سایر عرصه‌های علمی و همچنین حل مشکلات مختلف اظهار کرد: علوم انسانی جایگاه بسیار ارزشمندی دارد و چنانچه که بنا بر این هست که اصلاح اداری انجام شود یا نرم افزار‌ریزی حرکت برای کشور تدوین و یا تحولی درون جامعه ایجاد شود، ابتدا باید درون حوزه علوم انسانی و فرهنگ جامعه این اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به سابقه فیلترینگ درون کشور ادامه داد: چنانچه که می خواهیم فضای مجازی برای مردم مفید باشد نیز باید از طریق علوم انسانی درون این زمینه اقداماتی انجام دهیم. باید ابتدا فرهنگ دسترس از اين را به جوانان آموزش دهیم و بدانیم که با فیلتر کردن کار درست نمی شود.

روحانی با اشاره به تلاش رژیم گذشته برای جلوگیری از دسترس مردم از رادیو اعلام کرد: درون رژیم قبل روزی می خواستند کسی رادیو گوش نکند به همین دلیل به جز تنها چند کانال رادیویی سایر کانال‌ها پارازیت داشتند. درون این وضعیت آیا رژیم گذشته درون پارازیت موفق بود؟ درون کشور نیز روزی گفتیم که ماهواره ممنوع هست اما آیا با گفتن ما امروز کسی از اين دسترس نمی کند؟ همچنین روزی گفتیم که فضای مجازی بد هست اما آیا این فضا اصلاح شد؟

وی تاکید کرد: مردم بیش از  ما (مسئولان) یا اگر ما متکبر باشیم، به اندازه ما می فهمند و حق گزينش دارند؛ نباید آنقدر خود را بزرگ و بلند فرض کنیم بلکه مردم ما بزرگ و فرهیخته‌اند. اگر درون جامعه از ابزاری اشتباه دسترس می شود باید درون مورد روشهای صحیح دسترس از اين آموزش داده شود. درون این زمینه نیز بار مسئولیت بر دوش علوم انسانی هست و فرهیختگان و اساتید و دانشگاهیان باید به میدان بیایند و روش دسترس از ابزارهای مختلف توسط مردم برای رسیدن به مطلوب مورد نظر را آموزش دهند.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی درون بخش دیگری از صحبت‌های خود درون نهمین جشنواره فارابی اظهار کرد: درون دورانی علوم انسانی و اسلامی با نوعی مظلومیت و محرومیت مواجه بودند؛ چراکه علوم صنعتی، تجربی و مهندسی با اکتشافات، اختراعات و آثار عملی و زرق و برقی که داشت بسیاری از جوامع را تحت تاثیر خود قرار داده بود و این موضوع تا جایی پیش رفت که درون ذهن جوانان ما نیز تاثیر گذاشت و درون دورانی گفته می شد که نفرات برتر باید به رشته‌های علوم تجربی و مهندسی بروند و سایرین به ناچار درون رشته‌های علوم انسانی تحصیل کنند.

وی ادامه داد: امروز خوشحال هستم که این دوران بسیار سریع سپری شد و دیگر تردیدی برای کسی وجود نداردکه توسعه کشور بدون رشد و پیشرفت علوم انسانی امکانپذیر نیست. امروز سیاستمداری و سیاست روزی که جایگاهی بسیار تاثیرگذار درون سرنوشت یک جامعه دارد و همچنین اقتصاد، حقوق و علوم اجتماعی از جمله رشته‌های مهم و تاثیرگذار هستند و چنانچه که مجموعه علوم انسانی درون کنار سایر علوم قرار نگیرد، ممکن هست علوم دیگر نیز به ضد خود تبدیل شوند.

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه دسترس نادرست از علم حتی می تواند سبب انهدام بشریت شود، خاطر نشان کرد: امروز مشاهده می کنیم که درون منطقه ما گروهک‌های تروریستی مختلفی از جمله داعش از صنعت و تکنولوژی برای انحراف جامعه و به آشوب کشاندن منطقه دسترس نادرست می کنند.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر حرام بودن دسترس از سلاح‌های کشتار جمعی ادامه داد: اینکه رهبر معظم انقلاب اعلام می کنند که ساخت، نگهداری،انبار و دسترس از سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح هسته‌ای حرام هست به این دلیل هست که علوم انسانی و اسلامی باید پیش‌روی علوم دیگر باشد.

روحانی همچنین با تاکید بر اینکه علوم انسانی را نمی توان مهندسی کرد، اظهار کرد: تحول درون علوم انسانی با مهندسی درست نمی شود، علوم انسانی با پول و سفارش پیشرفت نمی کند و متحول نمی شود بلکه باید به جای اینگونه مسائل فضای آزاد درون اختیار اندیشمندان ودانشمندان قرار داده شود تادر این فضا علامه طباطبایی‌ها و مطهری‌ها به وجود بیایند.

رئیس‌جمهوری با انتقاد از وضعیت آزادی درون برخی علوم اعلام کرد:ما چارچوبی میگذاریم و می گوییم که اگر چپ یا راست بروی کج رفته‌ای. درون این شرایط چگونه دانشمندان بدون تضارب آرا و نقدو انتقاد و رویارویی دقیق اخلاقی می توانند رشد یابند؟

وی به رسمیت شناختن اختلاف فکری و نظری و ایجاد فضای مناسب نقد و انتقاد از جمله اقدامات موردنیاز برای پیشرفت علوم به ویژه علوم انسانی عنوان کرد و اعلام کرد: تفکر انسانها مانند کارخانه ماشین سازی نیست که از یک طرف به اين آهن بدهید و از سمت دیگر ماشین بیرون بیاید؛ باید به تنوع و اختلاف نظر انسانها احترام بگذاریم و بدانیم که اختلاف نظری که درون چارچوب نظریه باشد می تواند به وحدت جامعه منجر شود و فشار برای وحدت ماشینی می تواند برای انسجام جامعه خطرناک باشد.

 

از شما همراهان بخش خبری «گلچین سانگ» دعوت می شود با درج دیدگاه خود درون خصوص نيوز فوق، به بحث و تبادل نظر بپردازید.

منبع: پایگاه‌ اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما