امروزه، بازی فوتبال عضو جداناپذیر زندگی ما شده هست. بیش از ۳.۵ میلیارد از مردم جهان طرفدار فوتبال و تیم‌های ورزشی مختلف هستند. مهم‌ترین ابزار این بازی، توپ فوتبال هست. توپ‌های فوتبال درون طول تاریخ دچار تغییرات بسیاری شده اند، و واضح هست که پیشرفت تکنولوژی بر بهبود کیفیت توپ‌های فوتبال نیز تاثیرگذار بوده هست. توپ‌های قدیمی‌تر دارای کوک‌ها و گره‌های برجسته بودند، دقیقا مثل توپ فوتبال آمریکایی! ظاهر اين‌ها نیز به تدریج از سیاه-سفید کلاسیک به رنگ‌های متنوع دیگر تغییر کرد. توپ‌های ابتدایی یک یا دو تکه بودند،، اما رفته رفته بر تعداد تکه‌های موجود درون بافت حارجی توپ افزوده شد، توپ‌ها چند لایه شدند و درون ساختار هر لایه از فناوری خاصی دسترس شد. علاوه بر این تغییرات، یک نکته ساده دیگر نیز اهمیت خاصی داشت؛ توپ‌های فوتبال امروزی سریعتر، انعطاف پذیر‌تر و نرم‌تر هستند، این ویژگی‌ها به بازیکن فوتبال اجازه می‌دهد تا با دسترس از تکنیک‌های مناسب، کنترل بهتری بر توپ داشته باشد.
حال اگر به فوتبال علاقه دارید، حتما درون عمر خود یک توپ فوتبال خریداری کرده‌اید. شاید درون همین لحظه که این مقاله را می‌خوانید، به دنبال خرید یک توپ مناسب و با کیفیت هستید. برای خرید یک توپ فوتبال مناسب باید به سایز، جنس و کیفیت ساخت دقت کنید. بنابراين درون ادامه با راهنمای خرید توپ فوتبال با ما همراه باشید.

راهنمای سایز بندی توپ فوتبال

اندازه یا سایز توپ فوتبال برای گزينش و تصمیم گیری بسیار مهم هست. هر کسی که به فوتبال علاقه دارد می‌داند که اندازه رسمی توپ‌های فوتبال – توپ‌هایی که درون مسابقات رسمی دسترس می‌شود – سایز ۵ هست. اما قطعا تمامي توپ‌های دنیا سایز ۵ نیستند، بنابراین اهداف دسترس متفاوت هست. هر سایز توپ جنس و ساختار متفاوتی دارد که متناسب با شرایط جسمی فرد دسترس کننده طراحی شده هست.

  • سایز ۱: توپ‌های مهارتی یا مینی بال، بهترین گزینه برای کودکانی که به فوتبال و بازی با توپ علاقه دارند (۱ تا ۳ سال). شاید دیده باشید که بزرگسالان یا بازیکنان حرفه ای نیز با این توپ ها حرکات نمایشی به اجرا بگذارند.
  • سایز ۳: کمی بزرگتر از سایز ۱، مناسب برای کودکان بین ۳ تا ۷ سال.
  • سایز ۴: مناسب افراد بزرگتر از ۱۱ سال.
  • سایز ۵: مسابقات و تمرینات جوانان، امید و بزرگسالان.

جنس توپ های فوتبال

سطح خارجی یا پوسته توپ فوتبال به طور معمول از دو جنس ماده ساخته شده هست: پی وی سی یا پلی اورتان. پی وی سی با دوام‌تر و تطبیق پذیر‌تر هست، و به همین خاطر درون ساختار توپ‌های تمرینی دسترس می‌شود، چراکه تعداد دفعات ضربه زدن زیاد و طولانی زمان هست. توپ‌های پلی اورتانی نرم‌تر هستند و دقت ضربه زنی به اين‌ها بهتر هست. ساختار توپ‌های حرفه‌ای و توپ‌های مسابقات روز دنیا از پلی اورتان هست. ولي روش تولید کارخانه و بافت پوسته نیز بر کیفیت توپ تاثیرگذار هست. توپ‌های تمرینی به صورتی ساخته می‌شوند که مقاوت بهتری درون برابر آب یا کثیفی از خود نشان دهند. بادکنک یا تویوب میانی توپ نیز اهمیت خاصی دارد. امروزه، دو نوع جنس برای ساختار تویوب توپ وجود دارد: لاستیک مصنوعی بوتیل و لاستیک خام لتکس. توپ‌های تمرینی به طور معمول از بوتیل و توپ‌های حرفه ای‌تر به طور معمول از لتکس هستند. تجربه نشان داده هست که بوتیل درون حفظ هوای داخل توپ و ظاهر اين درون یک دوره بلند زمان‌تر عملکرد بهتری از خود به نمایش می‌گذارد.

کیفیت و هدف دسترس انواع توپ فوتبال

اصولا سه دسته بندی برای توپ های فوتبال تعریف شده هست:

  • توپ های پرمیوم (premium): پرواز بهتر و دقیق تر، تاثیر منفی کمتر بر کفش‌های استوک دار، مناسب برای مسابقات، برای تمرینات دوره‌ای و شدید مناسب نیستند.
  • توپ های مسابقه (match ball): قیمت اين‌ها از دسته اول ارزان‌تر هست، برای تمرین مناسب نیستند و برای کنترل بهتر تنش‌های مختلف درون مسابقات رسمی فوتبال طراحی و تولید شده اند. دوام اين‌ها از دسته اول بیشتر هست، این توپ‌ها حدود ۱ یا ۲ فصل برای مسابقات یک لیگ معتبر قابل دسترس هستند.
  • توپ های تمرین (training ball): مختص تمرین هستند و می‌توانند بدون آسیب دیدگی درون بلند زمان مورد دسترس قرار گیرند. بعضی از این توپ‌ها سال‌های زیادی دوام می‌آورند. درون گذشته، سطح اين‌ها سفت بود، اما با پیشرفت تکنولوژی کیفیت و دوام اين‌ها تغییرات چشم گیری کرده هست.

بهترین و با کیفیت ترین توپ های تولید شده تا سال ۲۰۱۸ کدام هستند؟

۱٫توپ آدیداس ۱۵ فینال لیگ قهرمانان اروپا (Finale 15 UEFA Champions League Hi-Vis)

راهنمای خرید توپ فوتبال؛ بهترین توپ های 2018 کدام اند؟
این توپ پرمیوم تولید کمپانی آدیداس هست. آدیداس یکی از معتبرترین و بهترین برند‌ها درون تولید توپ‌های فوتبال هست. ظاهر توپ بسیار جذاب و چشمگیر هست و درون رنگ نارنجی روشن عرضه می‌شود. این ویژگی به تشخیض توپ درون هوای برفی نیز کمک زیادی می‌کند. به دلیل وجود طراحی بدون درز خاص و تویوب لتکس که اجازه بهره بردن از ریواند بعد از ضربه را درون اختیار بازیکن قرار می‌دهد، فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) بالاترین رتبه کیفی را به این توپ آدیداس داده هست. از طرف دیگر طراحی پنل‌ها امکان نفوذ آب به توپ را به صفر رسانده هست، قطرات آب حتی زمان کمی بر سطح توپ باقی می‌مانند.

۲٫ توپ میکاسا دی-۴۹ (Mikasa D49 Soccer Ball)

راهنمای خرید توپ فوتبال؛ بهترین توپ های 2018 کدام اند؟

بی شک رتبه دوم باید به این محصول کمپانی ژاپنی میکاسا تعلق بگیرد. دی-۴۹ یک توپ متوسط هست که درون دسته بندی توپ‌های مسابقه قرار می‌گیرد. تجربه نشان داده هست که بسیاری از لیگ‌های فوتبال دنیا از این توپ برای چند فصل متوالی دسترس کرده‌اند. باید بدانید که این محصول میکاسا توسط فیفا تایید شده هست، بنابراین از استاندارد‌های یک توپ فوتبال نیز فرارتر رفته هست.

۳٫ توپ رسمی آدیداس برای مسابقات یورو ۲۰۱۶ (Adidas Euro 2016 Official Match Ball)

راهنمای خرید توپ فوتبال؛ بهترین توپ های 2018 کدام اند؟
دقیقا مانند محصول قبلی آدیداس، این توپ پرمیوم نیز رتبه بالایی از طرف فیفا کسب کرده هست. برای به دست آوردن این رتبه تست‌هایی با هدف ارزشیابی دوام حفظ هوا، ظاهر، و مقاومت توپ درون برابر نفوذ آب بر روی این محصول آدیداس انجام شده هست. این توپ نیز دارای طراحی بدون درز هست. قیمت اين ارزان نیست، اما اگر به دنبال کیفیت هستید، بهترین گزینه برای یک توپ پرمیوم هست.

۴٫ توپ سلکت رویال (Select Royale Soccer Ball)

راهنمای خرید توپ فوتبال؛ بهترین توپ های 2018 کدام اند؟
به عنوان یک توپ استاندارد جهانی و تایید شده توسط NFHS و NCAA آمریکا، این محصول کمپانی سلکت درون بسیاری از دبیرستان‌ها و دانشگاه‌های آمریکا مورد دسترس قرار می‌گیرد. جنس تویوب داخلی از لتکس بوده و به صورت دستی کوک زده شده هست. سلکت رویال یک توپ پرمیوم ولی با درون بازه قیمت توپ‌های تمرین هست که ارزش دقت را دارد.

۵٫ توپ آدیداس ایس گلایدر ۲ (Adidas Ace Glider II Soccer Ball)

راهنمای خرید توپ فوتبال؛ بهترین توپ های 2018 کدام اند؟

ایس گلایدر یک توپ تمرین هست، اما نباید فکر کنید که کیفیت بدی دارد، اصلا! این توپ به صورت ماشینی کوک زده شده و لایه‌های داخلی اين از جنس نایلون هست، وجود این ویژگی دوام توپ را بالا برده و اين را برای تمرینات دوره‌ای و متداول شدید آماده می‌کند. تویوب داخلی توپ از جنس بوتیل بوده و پوسته اين از پلی اورتان ساخته شده هست، بنابراین هوای داخل توپ زمان زمان بیشتری بدون تغییر باقی می‌ماند. طراحی جذاب سبز و سیاه اين سبب شده تا کودکان و نوجوانان زیادی از این محصول خریداری کنند.

۶٫ توپ آدیداس پرفورمنس مسی (Adidas Performance Messi Soccer Ball)

راهنمای خرید توپ فوتبال؛ بهترین توپ های 2018 کدام اند؟

درون دنیای فوتبال نمی‌توانید براحتی از کنار اسم لیونل مسی بگذرید. این توپ نیز مانند مسی به صورت خاص ساخته شده هست. لایه‌های نایلون داخلی و پوسته کوک زده شده به صورت ماشینی ساختار این توپ را خاص کرده هست. تویوب توپ از جنس بوتیل بوده که فشار هوای وارده را زمان زمان بیشتری بدون تغییر حفظ می‌کند. با اینکه کیفیت توپ بی نظیر هست، اما به خاطر وجود اسم مسی قیمت بالایی دارد. اگر از طرفداران مسی هستید می‌توانید این توپ را خریداری کرده و این بازیکن را پولدارتر از قبل کنید!

۷٫ توپ نایک پرستیژ پی-اس-جی  (Nike PSG Prestige Ball)

راهنمای خرید توپ فوتبال؛ بهترین توپ های 2018 کدام اند؟

این توپ به دلیل ستایش یکی از ثروت مندترین تیم‌های فوتبال جهان، پاریسن ژرمن، به رنگ این تیم حرفه‌ای فرانسه طراحی شده هست. این یک توپ برای بازی‌های روزانه شماست، اگر طرفدار تیم پاریس هستید، می‌توانید اين را خرید کرده و به تمامي نشان دهید. پوسته اين از جنس پلی اورتان بوده و جزو توپ‌های خاصی هست که از پلی استر درون ساختار داخلی اين دسترس شده هست. پلی استر به عنوان یک دیوار حائل برای تویوب بوتیل عمل می‌کند، و به نگهداشتن هر چه بیشتر هوای داخل توپ کمک می‌کند. این توپ نایک دارای ۲۶ تکه هست که به صورت ماشینی کوک زده شده‌اند. بنابراین، درون اولین ضربه به این توپ حس متفاوتی احساس خواهید کرد. قیمت اين نیز کمی گران هست، بنابراین اگر طرفدار پاریس نیستید، گزینه دیگری را گزينش کنید.

۸٫ توپ ویلسون NCAA فورت فیبرید (Wilson Official NCAA Forte Fybrid)

راهنمای خرید توپ فوتبال؛ بهترین توپ های 2018 کدام اند؟

کمپانی ویلسون نیز مانند سلکت یک تولید کننده قدرتمند برای محصولات ورزشی دبیرستان‌ها و دانشگاه‌های معتبر جهان هست. وجود تکنولوژی هیبریدی درون این توپ پرمیوم، سطح نفوذ آب به درون توپ را تا حد زیادی کاهش می‌دهد، از طرفی دوام توپ را افزایش می‌دهد. شرکت ویلسون ادعا می‌کند که با وجود ۳۲ تکه پرواز و حرکت بی نظیری از توپ مشاهده خواهید کرد، و دقت ضربات تا حد ممکن بهبود پیدا می‌کند. این توپ برای دانش آموزان و ورزشکاران دانشگاهی بسیار مناسب هست.

۹٫ توپ سندا والر کلاب (Senda Valor Club Soccer Ball)

راهنمای خرید توپ فوتبال؛ بهترین توپ های 2018 کدام اند؟

برند سندا شاید کمتر شناخته شده باشد، اما اگر نگاه نزدیک تری به این محصول سندا بیاندازیم، نظرمان درون مورد اين تغییر کند. کمپانی سندا با تولید این توپ ۳۲ تکه‌ای ادعا می‌کند که توپ والر کلاب درون سالن، و انواع محیط‌های غیرسالنی مانند زمین خاکی و آسفالت قابل دسترس هست. این توپ به صورت دستی کوک زده شده، دارای چهار لایه هیرید پلی استر هست و لایه‌های پنبه‌ای بین پوسته و تویوب به بالابردن دوام و عمر توپ کمک کرده هست. با وجود تویوب لتکس توسط NHFS تایید شده هست، بنابراین درون مسابقات دبیرستان‌های آمریکا از اين دسترس می‌شود. قیمت اين نیز ارزان هست.

۱۰٫ توپ پوما ۶٫۳ تمرینی (Puma Evopower 6.3 Training Soccer Ball)

راهنمای خرید توپ فوتبال؛ بهترین توپ های 2018 کدام اند؟
درون آخر باید به یک توپ تمرینی قدیمی اما هنوز با کیفیت و ماندگار اشاره کنیم. این توپ کمپانی پوما درای سه رنگ متفاوت هست. مشکی درون وسط صورتی و زرد، بنابراین برای بسیاری از دختران علاقه‌مند به فوتبال نیز جذاب هست. توپ ۶٫۳ پوما به صورت ماشینی کوک زنی شده هست و بسیار نرم هست. این توپ تمرینی زمان زمان زیادی کار می دهد و قیمت مناسبی دارد.

 منبع: sportconsumer

گروه ورزشی گلچین سانگ

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما