جراحی زیبایی بینی از نظر شرعی اشکالی ندارد اما شرایطی وجود دارد که اگر اتفاق بیافتد سبب می شود که جراحی زیبایی بینی از نظر شرعی جایز نباشد.

از نظر بیشتر مراجع تقلید جراحی زیبایی بینی به خودی خود اشکالی ندارد؛ ولی اگر مستلزم انجام فعل حرامی (مانند لمس و نگاه حرام از سوی پزشک) باشد، تنها درون صورت ضرورت جایز هست.

 

جراحی زیبایی بینی از نظر مراجع تقلید

آیت الله خامنه ای:

اگر موجب ضرر قابل اعتنا و چشمگیر نباشد فی نفسه منعی ندارد ولی دقت داشته باشید بطور کلى عمل جراحی زیبایی درمان بیماری محسوب نمی‏شود و نگاه کردن و لمسِ حرام به خاطر اين جایز نیست مگر درون مواردی که برای درمان سوختگی و مانند اين ضرورى باشد و پزشک مجبور به لمس و نگاه کردن باشد و مراجعه به پزشک مماثل حاذق و متخصص غیرممکن و یا خیلى سخت باشد.

جراحى بینى و یا گوش جهت زیبایى اگر موجب ضرر قابل اعتنا و چشمگیر نباشد، فى نفسه منعى ندارد.

آیت الله مکارم شیرازی:

درون صورتى که آمیخته با حرام یا ضرر مهم دیگرى نباشد ذاتاً اشکالى ندارد، ولى چنانچه مستلزم حرامى باشد (مانند لمس و نظر حرام) تنها درون صورت ضرورت جایز هست.

جراحی زیبایی بینی درون صوتی که خطر و ضرر مهمی نداشته باشد و توسط همجنس صورت گیرد و مفسده دیگری بر اين مترتب نشود اشکالی ندارد.

 

آیت الله نوری همدانی:

اگر درون جراحی مذکور غرض عقلائی داشته باشد و اسراف نباشد اشکال ندارد.

 

آیت الله سیستانی:

فی نفسه اشکال ندارد. اگر احتمال مرگ یا نقص عضو باشد و احتمال به قدری قوی باشد که برای عقلا موجب خوف باشد، جراحی مذکور به هیچ وجه جایز نیست و اما اگر چنین ضرری نداشته باشد جایز هست حتی اگر ضروری نباشد مگر اینکه مستلزم گناهی مانند نگاه نامشروع یا لمس نامحرم باشد که درون این صورت فقط درون صورت ضرورت جایز هست و ضرورت را خود مکلف باید تشخیص دهد. مثلا اگر چهره انسان مشوه باشد معالجه ضروری هست و درون مورد زنان طبیعی هست که زیبایی درون بسیاری از موارد ضروری هست.

 

آیت الله فاضل لنکرانی:

اگر طبق تشخیص پزشک متخصص و مورد اطمینان عمل مذکور خطر جانی و ضرر قابل توجهی برای شخص داشته باشد انجام اين جایز نیست.

 

آیت الله نوری همدانی:

اگر درون جراحی مذکور غرض عقلانی وجود داشته باشد و اسراف نباشد جایز هست.

 

آیت الله موسوی اردبیلی:

ضرورت جراحی زیبایی باید با نظر پزشک متخصص و متعهد معین شود و اگر از اين جراحی ضرر و یا خطر بزرگ و متنابهی متوجه شخص گردد جایز نیست و درون صورت غیر ضروری بودن درون فرض مذکور به طریق اولی جایز نیست.

 

آیت الله صانعی:

به طور کلی جراحی برای زیبایی فی حد نفسه حرمت شرعی ندارد، لکن اگر همراه با احتمال ضرر و مشکلات و حرج های متعدد و شدید و سخت باشد. همان مرض های پوستی و بدنی صعب العلاج، به خاطر اين گونه ضررها حرام و غیرجایز هست و درون حلیت و حرمت ذکر شده ضرورت و عدم ضرورت تأثیری ندارد مگر اين که فردی اگر این عمل جراحی زیبایی را انجام ندهد خود ترک عمل سبب مشقت و صدمه فراوان غیر قابل تحمل درون زندگی می گردد که درون اين صورت باید بین حرج و ضرر حاصله و خطرهای جانی کسر و انکسار شود و تشخیص اين هم بعد از معلوم بودن مقدار ضرر و حرج با فتوی هست و ناگفته نماند که این فرض، نادر اما صور مختلفه ای دارد.

 

حکم جراحی زیبایی بینی . حکم شرعی جراحی زیبایی بینی

 

امام خمینی:

اگر جراح زن باشد و موجب ضرر هم نشود مانع ندارد.

 

آیت الله صافی گلپایگانی:

اگر غرض عقلانی درون بین باشد اشکال ندارد.

 

آیت الله بهجت:

برای صرف زیبایی باشد جایز نیست بنابر احتیاط (واجب)

 

آیت الله تبریزی:

اگر توسط پزشکان زن و با دسترس از اجزاء بدن خود بوده باشد یا عمل جراحی درون باطن انجام گیرد و به طوری که پوست بدن خود اين را بپوشاند. مانعی ندارد و درون غیر این صورت جایز نیست.

 

آیت الله هادوی تهرانی:

درون صورتی که عمل زیبایی درون پی یک غرض عقلایی مشروع باشد، مطلقاً جایز هست؛ درون غیر اینصورت، اگر متوقف بر لمس و نگاه حرام از سوی پزشک، بیمار و شخص ثالث نباشد و مفسدۀ دیگری هم درون پی نداشته باشد، حرام نیست.

 

جراحی زیبایی بینی از نظر مجتهدین و مدرسین حوزه علمیه

آیت الله علوی گرگانی:

از نظر ما جایز نیست.

 

آیت الله سید محمد شاهرودی:

فی نفسه جایز هست لکن باید از تماس با نامحرم و نگاه اجنبی و محرمات دیگری که ممکن هست همراه اين صورت گیرد اجتناب نمود.

 

حکم جراحی زیبایی بینی . حکم عمل جراحی بینی

 

نکاتی درون مورد جراحی زیبایی بینی

  • اگر این جراحی ها ضرورت دارد بی تردید باید انجام شود. فقط باید دقت کرد که اگر پزشک هم جنس وجود دارد باید به اين مراجعه کرد تا نظر و یا لمس حرامی صورت نگیرد.
  • اگر این جراحی ضرورت نداشت لازم هست دقت داشت که عمل مربوطه، آسیب قابل دقت ای را به انسان نرسانده و موجب ضرر چشمگیری نشود و باید پزشک مربوطه هم جنس باشد و از لمس و نگاه حرام هم پرهیز شود.
  • این احکام درون تمام انواع و اقسام جراحی ها چه اين که برای زیبایی انجام می شود و چه اين که برای غیرزیبایی هست و یا سایر مراجعات پزشکی، مشترک هست و باید رعایت شود.
  • باید دقت داشت که این جمله «پزشک محرم هست» غلطی هست که متاسفانه شهرت فراوانی هم دارد. پزشک، به هیچ عنوان محرم نیست و تنها درون صورت عدم دسترسی به پزشک همجنس، پزشک غیر همجنس اين هم فقط به مقداری که لازم هست می تواند اين بخش لازم از بدن نامحرم را ببیند یا لمس کند.

گروه مذهبی گلچین سانگ

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما