تربیت جنسی کودک از مسایل مهمی هست که والدین درون دوران خردسالی کودکشان باید مدنظر داشته باشند و بدانند که به سوالات جنسی کودک چگونه پاسخ دهند.

تربیت جنسی کودک مستلزم این هست که والدین بدانند چه زمانی، چه چیزی را و چگونه به کودک خود منتقل کنند. برخی از والدین می‌پندارند بهتر هست کودک را از هر موضوع مربوط به مسایل جنسی دور نگه دارند تا افکار جنسی درون ذهن آنها پرورش پیدا نکند اما سوالات جنسی خواه ناخواه درون ذهن کودکان ایجاد می‌شود و ناآگاهی والدین و ناتوانی آنها درون پاسخ به برخی سوالات کودکان سبب می‌شود کودکان درون زمینه مسائل جنسی دچار سردرگمی شوند. والدین باید بدانند کودکان نیاز دارند که درون مورد مسایل جنسی نیز مانند سایر موضوعات مورد آموزش و تربیت قرار گیرند.

 

۱۲ موضوع مهم که باید درون تربیت جنسی کودک درون نظر داشت

۱- والدین باید آموزش مسائل جنسی به کودکان را از ۴ سالگی شروع کنند. نواحی جنسی و حساس بدنش را به عنوان نواحی خصوصی آموزش دهند و به کودک گوشزد کنند که فقط خودت حق داری به آنها دست بزنی و من موقع حمام کردن و یا پزشک درون موارد خاص می‌تواند به نواحی خصوصی تو دست بزند.

۲- بچه‌ها از سن خيلی کم درباره مسائل جنسی کنجکاو هستند. زمانی که آنها از شما پرسش‌های جنسی می‌پرسند، به احتمال زياد به اين معنی هست که تا اندازه‌ای درون اين مورد اطلاع دارند بنابراين حتما حواستان باشد که جواب اشتباه به آنها ندهید. هر چه سن او کمتر هست پاسخ‌ها را عینی‌تر و با لحن جدی بیان کنید.

۳ – درون تربیت جنسی کودک والدین باید بیابند سوالات جنسی یا یک رفتار یا بازی چرا و چگونه درون ذهن کودک شکل گرفته هست و کودک چه اطلاعاتی درون این زمینه دارد. سپس بر پايه دانسته‌های کودک به او جواب دهند. آنها می‌توانند از دو راه شنیداری و مشاهده متوجه شوند که علت رفتارها و کنجکاوی فرزندشان چیست.

۳- بیاد داشته باشید درون صورتی که کودکان از ابتدای خردسالی نرم افزار‌ریزی نشده و متناسب با سن و میزان درک خود اطلاعات جنسی را به صورت درست از سوی والدین دریافت نکنند درون آینده حجم زیادی از اطلاعات خود را از منابع غیر معتبر مانند دوستان، وب سايت‌ها و اینترنت دریافت خواهند کرد.

 

تربیت جنسی کودک، آموزش مسایل جنسی به کودکان

 

۴ – تصوير العمل شدید یا رفتارهای متعجبانه یا متفاوت می‌توانند زمینه بروز حساسیت و بالطبع کنجکاوی غیرضروری را درون کودکان ایجاد کند. بنابراین رفتار طبیعی والدین و پاسخگویی مناسب و راحت خود می‌تواند پاسخگوی میزان طبیعی کنجکاوی کودکان درون این مورد باشد.

۵- درون این سن بچه‌ها اصرار دارند بدنشان را محرمانه نگهدارند و از لخت بودن احساس شرم می‌کنند. لازم هست که والدین این حالت را تقویت کنند. برای تربیت جنسی کودک اگر که اصرار دارد بدنش را محرمانه نگه ندارد و از لخت بودن احساس شرم نمی‌کند (نپوشیدن لباس زیر) لازم هست کلمه خصوصی به خوبی برایش تشریح شود.

۶- نکته بسیار مهم درون تربیت جنسی کودک آموزش مهارت نه گفتن به بچه‌ها برای محافظت از خود درون برابر خطرات احتمالی هست. برای کودک توضیح دهید اگر توسط دوستان و اشخاصی مورد تحریک یا تعدی قرار گرفت حتما سریعا بازگو نماید. چرا که بعضی از کودکان مورد این تحریک قرار می‌گیرند ولی نمی دانند که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند ویا از ترس عواقب برخورد تند والدینشان از گفتن حقایق و اتفاقاتی که برایشان رخ می‌دهد امتناع می‌کنند .

۷ – مراقب رفتارهای خود به ویژه درون روابط جنسی و تحریک کننده باشید. درون مناسبات جنسی نهایت دقت را داشته باشید و دور از چشم فرزندان باشید. مراقب شوخی‌هایتان و نوازش‌های یکدیگر درون نزد آنها باشید. چون فرزندان با مشاهده پدر و مادر خیلی از اطلاعات را به شکل غیرمستقیم دریافت کرده و سبب کنجکاوی اين‌ها به مسائل جنسی می‌شود.

۸- کودک را با اعضای بدن و عضو جنسی او آشنا کرده و نام اعضا را به او بیاموزید. به او بگویید که مردها و زنان با هم تفاوت دارند. اما ضرورتی ندارد تفاوت‌های مربوط به اعضای جنسی برای کودک گفته شود همین مقدارکه تفاوت‌های ظاهری را بفهمند کافی هست.

۹- درون تربیت جنسی کودک نظارت و مراقبت از کودکان امری ضروری هست. بنابراین گاهی به کودکتان درون جاهای مختلف مانند اتاق خواب، هنگام بازی با همسالان درون اتاق، کوچه و … سر بزنید. اما دقت داشته باشید از آنجا که همیشه امکان کنترل شرایط و نظارت بر کودکان وجود ندارد لازم هست با خونسردی و دسترس از روش‌های مناسب و متناسب با سن اطلاعات مربوطه را بدست آورید.

۱۰ – مراقب حضور کودک درون مکانها و زمانهای خلوت باشید. درون حد سن کودک برخی خطرات جنسی که او را تهدید می‌کند را برای او شرح دهید. توضیح دهید که نباید افراد غریبه را ببوسد یا بغل آنها برود، نباید اجازه دهد کسی به بدنش دست بزند، اگر این کار را کرد به پدر و مادر بگوید، اگر کسی که او را نمی شناسد چیزی به او داد داد و اعلام کرد بیا جایی بریم نباید با او برود.

۱۱- خودارضایی از مشکلات شایع این مرحله زندگی کودک هست. درون واقع کودک با تکرار این رفتار احساسات لذت بخشی دست خواهد یافت. حرکاتی مانند خوابیدن روی شکم و مالیدن خود به زمین یا عروسک و سایر اشیا درون این کودکان (بویژه دختر بچه‌ها) بسیار معمول هست. درون تربیت جنسی کودک والدین باید اطمینان پیدا کنند که خودارضایی کودکان رفتاری طبیعی هست. بهتر هست کودک بفهمد که این رفتار جامعه پسند نبوده و نباید اين را تکرار کند که ولي این ادراک باید درون محیطی آرام و بدون ترس ایجاد گردد. مشغول کردن کودک به سایر فعالیت‌ها و منحرف کردن حواس او از این رفتار مفید واقع می‌شود.

۱۲ – درون صورتی‌که کودک آلت تناسلی خود را دستکاری کرد از خشونت بپرهیزید و به آرامی او را مشغول کار دیگری کنید. علت این عمل ممکن هست کنجکاوی، ناآشنایی با اعضای بدن، مشکل جسمی (خارش، انگل، سوزش خشکی پوست و …) یا عدم رعایت بهداشت باشد و یا درون برخی موارد علت اين فشارهای روحی باشد تا از این طریق به آرامش برسد. این موارد را باید با پزشک درون میان گذاشت. برخورد خشن درون این موارد کودک را حساس‌تر و عمل را تثبیت می‌کند و او احساس افسردگی خواهد کرد و برای پرسش‌ها و ابهام‌های جنسی دیگر به سراغ شما نمی‌آید.

 

تربیت جنسی کودک، روانشناسی کودک، تربیت کودکان

 

نکات مهم درون تربیت جنسی کودک

 • از بوسیدن لبها و سخت درون آغوش گرفتن و فشار دادن کودک بویژه توسط جنس مخالف بپرهیزید زیرا سبب تحریک جنسی او می‌گردد.
 • درون اتاق والدین باید به روی فرزندان بسته باشد و بدون اجازه وارد اين نشوند.
 • از شش سالگی اتاق خواب کودک را جدا کنید. همچنین بچه‌ها را عادت دهید که وقتی وارد اتاق می‌شود درون بزنند.
 • کودکان را درون حالی که عصبانی و ناراحت هستند به رختخواب نفرستید.
 • درون هنگام تعویض لباس کودکان، به دستگاه تناسلی کودکان نگاه نکنیم تا حجب و حیا کودک از بین نرود و یاد بگیرد که باید این بخش از بدنش را بپوشاند.
 • پوشش و لباس مناسب هم برای بچه‌ها مهم هست لباس‌های تحریک کننده و چسبان و تنگ برای بچه‌ها مناسب نیست.
 • به کودکان بیاموزید درون بازی‌ها باید محدوده سنی رعایت شود.
 • نقاط حساس و اعضای جنسی کودک را دستکاری و تحریک نکنید.
 • درون موقع شستشو و تطهیر درون سنین پیش دبستانی باید مراقب باشید تحریک صورت نگیرد.
 • وظیفه استحمام پسر بعد از ۳ سالگی به عهده پدر هست و استحمام دختر بعد از ۳ سالگی به عهده مادر هست.
 • سعی کنید فرزند خردسالتان را به افرادی که به طور کامل نمی‌شناسید مخصوصا جنس مخالف نسپارید.
 • درون تربیت جنسی کودک لازم هست حتما جنبه‌های فرهنگی و اعتقادی را مد نظر داشته باشید.

 

گروه روانشناسی گلچین سانگ

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما