جاذبه های طبیعی دزفول شامل دره کول خرسون، چال کندی، رود دزفول، آبشار شوی، کوه لنگر و … هست که به نوعی بهشت طبیعت گردان درون تمامي فصول می‌باشد.

دِزفول شهری هست درون جنوب غربی ایران و سی امین شهر پرجمعیت کشور و مرکز شهرستان دزفول هست که با مساحت نزدیک به ۴۷۶۲ کیلومتر مربع رودخانه دز و درون بخش‌های جلگه‌ای استان خوزستان واقع شده‌هست. با برشمردن بخش‌های روستایی اين دارای گستردگی برابر ۷۸۴۴ کیلومتر مربع هست. شهر درون ارتفاع ۱۴۳ متری از سطح دریا و از شهرهای شمالی استان خوزستان هست. دزفول به جهت عبور رود دز از این شهر و پیشینه تاریخی‌اش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هست. درون این مطلب نگاهی به مهم‌ترین جاذبه های طبیعی دزفول انداخته‌ایم.

موقعیت جغرافیایی شهر دزفول بر روی نقشه

۱. رود دزفول

رود دز سومین رود پرآب کشور و یکی از ارزشمندترین جاذبه های طبیعی ملی هست. این رود زیبا ار مرکز شهر دزفول عبور می نماید و مناظر زیبا و چشم نوازی را درون این عبورمی آفریند.همنشینی رود و غروب و پیوستن آسمان به آنها قرن هاست زیباترین ، و شگفت انگیزترین مناظر طبیعی رادر ایران به نمایش می گذارد.

منظره ی باشکوهی که نباید اين را درون دزفول از دست داد و جزو جاذبه هایی، هست که هر انسانیقبل از مرگ بایستی دیده باشد.درون کنار تمامي ی جذابیت هایی که عبور این رودخانه از شهر دزفول دارد، آثار و بناهای تاریخی، پارک هایساحلی، و … طلوع و عروب خورشید مخصوصا درون شمال و جنوب رود دز، مناظر زیبایی خلق می نماید وبهترین لحظه ها، برای ثبت تصوير های شگفت انگیز به ویزه درون کنار پل ساسانی دزفول هست.

 رود دزفول- تصوير  رود دزفول

نمایی زیبا از رود دزفول


۲. آبشار شوی

آبشار شوی دزفول درون شمال شهرستان با ارتفاع ۸۵ متر و عرض ۷۰ متر، و بین کوه های سالن واسفندیاری قرار دارد.این آبشار با دقت به عرض و ارتفاع خود بزرگترین آبشار خاورمیانه لقب گرفته هست، و یکی از زیباترین آبشارهایایران به شمار می رود. آبشار شوی دزفول درون سال ۱۳۹۳ به عنوان سی و پنجمین اثر طبیعی، ملی و اولین اثر ملی خوزستان توسط هیئت دولت برگزیده شد. جاذبه های گردشگری دزفول آبشار شوی دزفول یکی از ویژگی های ارزشمند ملی شهرستان دزفول هست.طبیعت زیبای منطقه شمال شهرستان دزفول سبب شده که گروه های کوهنوردی زیادی، از سراسر کشور برای دیدن این مناظردل نواز به این شهرستان سفر می کنند.

آبشار شوی- تصوير آبشار شوی

آبشار شوی یکی از زیباترین آبشارهای جنوب غرب کشور


۳. چال کندی

چال کندی نام دره ای ست که آب خروجی از سد دز از آنجا می گذرد. برای رفتن به این مکان باید از پارک دولت سوار قایق شد. این دره بدلیل داشتن عمق بالای آب و دیواره های بلند درون دو طرف درون فصل تابستان، هوایی خنک و فضایی آرامش بخش و دل نشین دارد. درون این محل صفه هایی محدود وجود دارد، میتوان آنجا از قایق پیاده شد و مدتی درون اين مکان به استراحت و دسترس از فضای آرامش بخش پرداخت.

چال کندی- تصوير چال کندی

چال کندی یکی از جاذبه های گردشگری دزفول


۴. تالاب هور مزرعه

هور مزرعه بين دو رودخانه دز و کرخه (درون جنوب دزفول) قرار گرفته هست و بخشي از آب رودخانه شاوور به اين مي ريزد. آب هور مزرعه درون فعاليت هاي کشاورزي ساکنين محل (عشاير مزرعه و تنيس) نقش مهمي دارد و نوعي برنج محلي؛ معروف به برنج حويزه درون حاشيه کمربندي اين هور کشت خواهد شد. رودخانه های مهم جلگه خوزستان رودخانه های کارون، دز ، کرخه و جراحی هستند. این رودخانه ها از سلسله رودهای زاگرس سرچشمه می گیرند و راه های پر پیچ و خم طولانی درون استانهای اطراف جلگه خوزستان همچون چهارمحال و بختیاری، ایلام، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد را سپری می کنند تا به جلگه خوزستان وارد شوند.

درون روزگاران خوش قبل از بحران کنونی محیط زیست، که درون حدود دو دهه هست که شروع شده هست و این روزها درون اوج خود بسر می برد، این رودخانه ها با جریان پرآبشان علاوه بر تأمین آب شرب مناسب و آب مصارف کشاوزی، منبع اصلی و شریان حیات تالابهای جلگه خوزستان محسوب می شوند. درون جلگه خوزستان پایین بودن سطح زمین نسبت به سطح دریا سبب شده هست تا از روزگاران قدیم آبهای رودخانه های اقلیم احواز درون مناطقی وسیع جمع شود و هور العظیم، هور الفلاحیه، هور مزرعه و تالاب شیمبار را بوجود آورد.

تالاب هور مزرعه- تصوير تالاب هور مزرعه

تالاب هور مزرعه درون شهر دزفول


۵. کوه لنگر

کوه لنگر با ارتفاع ۲۳۳۷ متر درون بخش سيد ولي درون شمال شهرستان دزفول و به فاصله هوایی ۵۱ کیلومتری و زمینی ۹۰ كيلومتري از شهر دزفول قرار دارد و يکي از منطق زيبا و بکر طبيعي هست که مردم علاقمند و گروه هاي کوهنوردي زيادي براي دسترس از طبيعت چشم نواز اين به اين منطقه مي روند. درون دامنه این کوه زیبا روستای نمونه گردشگری و تاریخی لیوس قرار دارد و فضای ایم منطقه را علاوه بر علاقمندان به طبیعت برای سایر گردشگران نیز جاذب می نماید.

کوه لنگر- تصوير کوه لنگر

کوه لنگر یکی از جاذبه های طبیعی دزفول


۶. دره کول خرسون

دره «کول خرسون»، یا «اشکفت زرده» دزفول دره ای شگفت درون ۲۵ کیلومتری شهرستان دزفول و درون جاده این شهر به سمت شهیون نرسیده به بیشه بزان قرار دارد. درون فصل گرم تابستان درون این دره می توانید دمای زیر ۲۰ درجه را تجربه کنید. جوشیدن چشمه های دیواره ای این دره به یک دره شگرف تبدیل نموده هست. این دره دارای آب دائمی، آبشار، ابچکان، بیشه زار و انواع روییدنی های خاص منطقه می باشد.کول درون زبان محلی به معنی دره هست. مسیر ورودی دره پوشیده از درختان کنار یا سدر و نیز قسمتی پوشیده از نخل هست.

با گذر از پستی و بلندی های بسیار وارد تنگه زیبای کول خرسون خواهید شد. دهانه تنگه مملو از برگ های زیبای پرسیاووشان هست. با برداشتن هر قدم جلوه های زیبا و متفاوتی روبرویتان نمایان می شود. گاه تنگه آنقدر باریک می شد که فقط امکان عبور یک نفر را دارد. دیواره های دو طرف گاهی درون بالای سر به هم می رسند و گاه فقط روزنه باریکی دیده می شود. این دره درون نهایت به رودخانه دز منتهی می شود و از آنجا با شنا یا قایق می توان به خشکی رسید. کول خرسون برای نرم افزار یک روزه و درون فصل تابستان مناسب هست.

دره کول خرسون- تصوير دره کول خرسون

دره کول خرسون

پیشنهاد گلچین سانگ

بهترین فصل برای طبیعت گردی درون شهر دزفول و اطراف اين پاییز می‌باشد که هوا نه خیلی سرد و نه خیلی گرم هست. به علاوه طرفداران رفتینگ می‌توانند درون رودخانه دزفول به تفرج و تفریح بپردازند.

منابع: همگردی، سیری درون ایران، ویکی پدیا، نیک صالحی

گروه گردشگری گلچین سانگ

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما