شاید یکی از معضلات مادرانی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند این هست که شب‌ها، روش صحیح شیر دادن نوزاد درون حالی که خواب آلوده هستند، چگونه باید باشد. گاهی تصمیم می‌گیرند که کنار کودک بخوابند و او نیز به صورت خوابیده درون کنار مادر شیر بخورد، ولی ممکن هست درون جایی شنیده باشند که این کار برای نوزاد ضرر دارد. درون این مقاله تمامي چیز درباره خوابیده شیر دادن به نوزاد و فواید و مضرات اين برای مادر و نوزاد بیان می‌شود.  

زاویه سر نوزاد هنگام شیر دادن باید چگونه باشد؟

رعایت زاویه ۳۰ درجه هنگام شیردادن به نوزاد برای جلوگیری از عفونت گوش نوزادان ضروری هست ولی گاهی شرایطی ایجاد می‌شود که مادر مجبور به خوابیده شیر دادن به نوزاد می‌شود. درون این شرایط، بهتر هست مادر با قرار دادن بالش و یا دست خود زیر سر نوزاد، سر نوزاد را به سمت بالا بگیرد تا از سرازیر شدن شیر به سمت گوش جلوگیری شود.
درواقع شیر دادن نوزاد درون حالتی که نوزاد خوابیده هست موجب ورود شیر به گوش میانی و عفونت اين می‌شود بنابراین رعایت حداقل زاویه ۳۰ درجه سر نوزاد هنگام شیردادن ضروی هست. بنابراین زاویه شیردهی مهم هست و نباید به صورت کاملاً خوابیده باشد بلکه بهترین حالت نوزاد برای شیر خوردن، زاویه ۴۵ درجه یا ۳۰ درجه هست.

مضرات خوابیده شیر دادن به نوزاد چیست؟

  • شیردادن به نوزاد درون حالی که حالت خوابیده دارد موجب می‌شود مجرایی که بین گوش میانی و پشت بینی و قسمت بالای حلق به نام شیپور استاش وجود دارد و موجب تهویه گوش میانی می‌شود، از مایع شیر پر شود. اگر زاویه شیردادن افقی باشد کار تهویه گوش میانی خوب انجام نمی‌شود و به دنبال اين فشار منفی داخل گوش میانی ایجاد می‌شود که درون نهایت درون گوش میانی مایع جمع می‌شود. درون واقع ممکن هست مقداری ورود مایع یا شیر از داخل حلق به گوش میانی بیاید اما مشکل اصلی، عدم تهویه گوش میانی هست که این ناحیه را دچار عفونت می‌کند.

فواید خوابیده شیر دادن به نوزاد چیست؟

  • خوابیده شیر دادن به نوزاد، مادر را از بیدار شدن با استرس درون لحظاتی که بچه گریه می‌کند و گرسنه هست، نجات می‌دهد.
  • درون زمان‌هایی که مادر کمبود خواب دارد، با خیال راحت به نوزاد خود شیر می‌دهد.
  • برخی دیگر از مادران درون زمان استراحت خود به نوزاد خود به صورت خوابیده شیر می‌دهند و نوزاد درون حین تغذیه به خواب فرو می‌رود.
  • نوزادانی که شب‌ها به سختی به خواب می‌روند، وقتی رو درون روی مادر باشند و مادر خود را نگاه کنند بهتر به خواب می‌روند. یکی از شکایات اصلی مادرها درون مورد خواب نوزاد همین هست اما درون صورتی که نوزاد به صورت خوابیده تغذیه شود، این مشکل نیز حل خواهد شد.

 آیاخوابیده شیر دادن به نوزاد، برای سلامتی کودک مضر هست؟

آیا مادر می‌تواند درون شب به نوزاد شیر ندهد؟

درون چند هفته‌ی اول تولد، شیر دادن به نوزاد درون شب، برای کودک و مادر ضرورت دارد، زیرا نوزاد به شیر خوردن به دفعات نیاز دارد و مادر نیز برای جاری شدن شیر باید به دفعات به نوزاد شیر بدهد. بنابراين از مدتی مادر احساس می‌کند که درون شب نیاز به استراحت دارد و به تدریج هم شیرخوار، شب و روز را می‌فهمد و درون این موقع هست که مادر می‌تواند به کودک درون شب شیر ندهد و عادت شیر دادن را قطع کند.

درون سن ۳ تا ۶ ماهگی، کودکان نیازی به خوردن شیر درون شب ندارند، زیرا درون خلال روز به دفعات شیر خورده‌اند. درون سن ۶ تا ۱۲ ماهگی اگر مادر، کودک را به شیر خوردن عادت نداده باشد، می‌تواند آخرین نوبت شیر را درون ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب به کودک بدهد و سعی کند درون خلال شب به او شیر ندهد.

بعضی از کودکان گرچه سیر هستند و نیازی به شیر خوردن درون شب ندارند، ولی، چون مادر هر بار که کودک درون شب مختصر گریه‌ای کرده هست، سینه‌ی خود را به دهان او گذارده، بنابراین کودک عادت کرده هست که درون خلال شب بار‌ها بیدار شود و به سینه مادر مک بزند و بخوابد. درون چنین شرایطی اگر رشد و وزن کودک به وسیله‌ی پزشک، طبیعی گفته شود و پزشک، کافی بودن شیر مادر و رشد کودک را تایید کرده باشد، مادر می‌تواند آخرین نوبت ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب شیر کافی به کودک بدهد و او را بخواباند و سعی کند درون خلال شب به او شیر ندهد تا او شب را کاملا بخوابد.

اگر کودک ۶ ماهه یا بزرگتر هست، مادر می‌تواند آخر شب فقط مقداری آب ساده و قطره‌ی داروی استامینوفن به کودک بدهد تا کودک آرامش پیدا کند و عادت او شکسته شود و شب به راحتی بخوابد.

 گروه مادر و کودک گلچین سانگ 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما